В сряда, 7 май, във Ватикана ще започне конклавът - специално събиране на кардиналите на Римокатолическата църква, които трябва да изберат нов папа. Той ще стане 267-ият понтифик, наследявайки починалия папа Франциск, съобщава The Guardian.

Папата ще бъде избран от 133 кардинали, събрали се във Ватикана от цял ​​свят. Общо в Римокатолическата църква има над 250 кардинали, но само тези под 80-годишна възраст имат право да гласуват в конклава.

Правила на конклавът

За да бъде избран, новият понтифик трябва да получи поне 2/3 от гласовете на конклава по време на тайно гласуване. Няма възрастова граница за папата, всеки мъж католик може да стане такъв, но най-често главата на Светия престол се избира измежду кардиналите.

На 7 май всички кардинали ще се съберат и ще бъдат заключени в Сикстинската капела - най-известната папска капела в Апостолическия дворец на Ватикана, където се провежда конклавът. Всички те трябваше да положат клетва върху Евангелието, че ще спазват тайнството на церемонията.

Кардиналите ще влязат в Сикстинската капела под звуците на християнския химн "Veni Creator Spiritus“. След това вратите на параклиса се затварят отвътре. Тази "изолация“ на кардиналите продължава, докато не изберат нов папа, дори ако това отнеме няколко дни. Тази процедура е предназначена да елиминира външно влияние или натиск върху избирателите.

Тайно гласуване се провежда в Сикстинската капела, като кардиналите пишат името на избрания кандидат, като изкривяват почерка си умишлено с цел анонимност. Гласуването продължава, докато един от кандидатите не получи две трети от гласовете.

В първия ден на конклава има само едно гласуване, а след това се извърша такова четири пъти на ден.

Черният дим от горящите бюлетини, който излиза от Сикстинската капела е традиционен знак, който означава, че все още не е избран папа.

Ако след ново преброяване на гласовете един от кандидатите получи необходимия брой гласове и се съгласи да стане папа, бюлетините се изгарят за последен път и над Сикстинската капела се издига бял дим, обявявайки успешния избор на нов папа.

В подкрепа на тази традиция, на покрива на параклиса на 2 май е монтиран специален комин, който ще се използва по време на конклава, а под него - две чугунени пещи, разположени на 30 метра по-долу. За да бъде цветът на сигнала от комина ясен, специалистите от Ватикана използват отделни комбинации от химични съединения за черен и бял дим, обяснява BBC.

Новият понтифик трябва да избере име за понтификата и да поеме поста папа. Той отива в Стаята на сълзите, където се преоблича от червената "кардиналска“ роба в традиционните бели одежди на Папата.

Междувременно най-възрастният кардинал-дякон обявява резултата от конклава от балкона на базиликата "Свети Петър“, като новоизбраният папа произнася първата си реч оттам.

Конклавът на 7 май 2025 г. е 26-ият поред, който ще се проведе в Сикстинската капела, припомня пресслужбата на Ватикана. Това ще бъде и 76-ото подобно събитие в традиционния формат, който в основните си принципи е основан от папа Григорий X през 1274 г. Неговите собствени "избори“ са продължили рекордните две години и два месеца, така че именно Григорий X по-късно е установил изискването за изолиране на кардиналите по време на гласуване и ограничаване на външното влияние върху тях. Най-бързият конклав се е състоял през 1503 г., когато папа Юлий II е избран само за няколко часа.

Конклавите обикновено продължават няколко дни. Папа Франциск бе избран сравнително бързо. Той беше обявен за папа на 13 март 2013 г., след пет кръга гласуване, продължило по-малко от два дни.