В навечерието на нова възможна война с Русия, НАТО трябва да започне да решава реалистично проблемите в редиците си, вместо да се надява на бърза победа в евентуален конфликт, съветват в редакцията на британския вестник The Times.

Изданието подчертава, че някои членове на Алианса все още не могат да изпълнят заложената цел от изразходването на два процента от БВП за нуждите на отбрана. Позицията на САЩ на фона на евентуален втори мандат на Доналд Тръмп в Белия дом изглежда нестабилна, а в самата Европа някои страни, като Унгария и Словакия, демонстрират проруска политика.

В същото време НАТО явно не е в състояние да помогне на Украйна в нейната конфронтация с Русия, докато сигурността на Алианса в случай на загуба за ВСУ ще бъде под сериозна заплаха.

"Алиансът всъщност е система от комитети, чиито планове и обещания са толкова силни, колкото и неговите държави-членки. Техният най-лош навик са грандиозни, но празни изявления и жестове. Във време, когато всяка частица оборудване и пари трябва да бъдат изпратени, в Украйна , например, НАТО организира най-голямото си учение от Студената война насам, Steadfast Defender, което предлага страхотни дни за изтъкнати посетители, но не спира руските командири да предприемат атаки срещу беззащитни украински градове като Харков“, коментира вестникът.

Освен това, посочва изданието, градовете в рамките на самото НАТО не са много по-добре защитени.

"Според сегашното мислене на Алианса, само военни съоръжения заслужават защита от въздушни и ракетни атаки, и то не много от тях. Тези отбранителни системи са скъпи, така че страните, които имат най-голяма нужда от тях - балтийските държави - могат да си ги позволят най-малко“, пише The Times.

Kомандната структура на НАТО също е бъркотия, отразяваща по-скоро политически решения, отколкото военна логика, допълва вестникът.

Според The Times този подход се основава на остаряло мислене: всяка война ще бъде кратка, само седмица или две, защото технологичното предимство на Запада ще му позволи да нанесе съкрушителни удари на Русия, а страхът от американски ядрени оръжия ще сдържи ответен удар.

Плановете на Алианса обаче до голяма степен разчитат на американска помощ. Но САЩ вече пренасят както високи технологии, така и мощни системи към Индотихоокеански регион, за да противодействат на Китай.

Европейските членове на Алианса ще могат да компенсират липсата на американска мощ с времето, но замяната на технологичното и стратегическо лидерство на САЩ ще бъде много по-трудно.

"НАТО не е в състояние да се справи и с други слабости. Европейската отбранителна индустрия е фрагментирана. Военните доставки са затънали. Гражданската сигурност и разпоредбите за околната среда предотвратяват "военната мобилност“: бързото движение на войски и оборудване. Русия също използва невоенни оръжия "като дезинформация, подривна дейност, кибератаки, подкупи и изнудване. Ударът върху морала на страни и лица, вземащи решения, може да спечели войната, преди дори да е започнала“, заключава The Times.

Подполковникът от шведската армия Йоаким Паасикиви казва, че Русия ще поеме големи рискове, ако възприема Запада като слаб. В същото време бивши британски министри на отбраната предупреждават, че властите на страната не са успели да се подготвят за евентуална война с Русия като "усилие на цялата нация“.