The Telegraph: "Наметалата-невидимки" срещу дронове превръщат руските войници в лесна мишена

©
Облеклата са предназначени да прикриват телесната топлина, като по този начин войниците стават по-трудно откриваеми с помощта на прибори за нощно виждане и инфрачервена оптика.
Въпреки това те са изработени по дефектна технология, а войниците често не получават адекватно обучение как да ги използват.
Вместо да прикриват телесната топлина, палтата създават студени петна на фона на по-топлата природна среда, превръщайки ги в смели черни мишени, които Украйна може да порази.
"Това не е мантия невидимка“, коментира пред британският вестник Хамиш де Бретън-Гордън, бивш полковник от британската армия и експерт по химически оръжия. "Всъщност, поради контраста, това ги прави повече забележими, отколкото по-малко.“
Украинските безпилотни летателни апарати, често управлявани от специалните сили или разузнавателните части, съчетават термовизионни изображения с възможности за насочване в реално време.
Тази технология позволява на Украйна да нанася прецизни удари дори през нощта, като унищожава скрити или маскирани руски позиции.
Сега руските войници се изпращат към врага, вярвайки, че оборудването ще ги предпази от атаки.
Но видеоматериалите и снимките, направени в Лиман по-рано тази седмица, показват, че войниците се открояват повече от всякога, тъй като украинските дронове висят ниско зад тях.
Войниците се придвижват към позициите, държани от 63-та механизирана бригада на украинската армия, с палта, преметнати през раменете, преди върху тях да се спусне бараж от безпилотни летателни апарати, наблюдавани от първо лице (FPV).
"Смешните руснаци в района на Лиман... си сложиха дъждобрани срещу дронове и си помислиха, че сега са в безопасност“, коментира от бригадата след атаката.
Друга руска щурмова група е използвала по-качествени термични одеяла, но не е била подходящо обучена как да ги използва ефективно.
Те можеха да бъдат видени с крака, ръце или глави, които надничаха от покривалата, внезапно подчертавайки мястото, на което са застанали.
Ник Рейнолдс, научен сътрудник по сухопътна война в Кралския институт на обединените служби (RUSI), заявява, че е имало "случаи на некомпетентност от страна на руския персонал, който явно не разбира как да използва оборудването си“.
Бретон-Гордън добавя: "Това подчертава колко трудно е да се скриеш на днешното бойно поле... Те трябва да покриват цялото си тяло."
Подробности, намерени в интернет, показват, че руските версии на костюмите се продават само за 47 долара. Подобренията в украинските технологии също правят скриването на руснаците още по-трудно.
"Термокамерите на безпилотните самолети се подобряват и поевтиняват с усъвършенстването на производствените процеси“, допълва Рейнолдс.
Украинските войници и преди са използвали термокамуфлажни костюми, като се твърди, че ефектът е бил много по-добър от този на руските им противници.
Костюмите, които тежат 2,5 кг, са изработени от различни многослойни материали, по-специално полимери, микрофибри и тъкани, примесени с метални частици.
"Нашата цел е да маскираме военните и оборудването възможно най-надеждно“, заявява миналата година Виталий Половенко, заместник-министър на отбраната.