Атаката на руските сили срещу Чернобилската атомна електроцентрала причини огромни щети. Става въпрос за удар с дрон по саркофага на енергоблок 4, който се случи през февруари 2025 г. Предварителните оценки на инженерни експерти показват, че щетите възлизат на над 25 милиона евро. И те бяха нанесени от руски дрон на стойност до 75 000 паунда (около 80 000 евро), пише The ​​Guardian.

"Разходите за пълното отстраняване на последиците от аварията вероятно ще бъдат поети от западните правителства, включително Обединеното кралство, тъй като според предварителните оценки пълният ремонт ще струва повече от 25-те милиона евро, налични в специален международен резервен фонд“, се казва в материала.

Отбелязва се, че февруарският удар не е причинил радиологични последици, но е довел до сериозни повреди на защитната конструкция над енергоблок 4 - именно там са станали експлозиите по време на аварията в Чернобил през 1986 г. Тя е построена през 2017 г., а саркофагът е струвал 1,5 милиарда евро. Вероятно ще отнеме месеци, ако не и години, за да се поправи напълно повреденият заслон.

Главният инженер Сергей Боков, който е бил на смяна на станцията в нощта на 14 февруари, подчерта, че по това време сензорите са регистрирали "нещо като земетресение с магнитуд от 6 до 7 точки“, но персоналът е разбрал, че това не е причината.

Бързо беше установено, че станцията е била атакувана от руски дрон. Летеше ниско и радарите не можеха да го засекат. Ударът е причинил 15-метрова дупка във външния покрив, вътрешната облицовка на сградата се е запалила и потушаването на пожара е отнело повече от две седмици.

"Февруарската атака отново остави саркофага отворен за стихиите, което означава, че радиоактивен прах може да излезе, а дъждовна вода да влезе, въпреки че Министерството на опазване на околната среда на страната се заяви, че "радиационният фон в момента е в нормални граници и е под постоянен контрол“. По-важното е, че конструкцията на саркофага е станала по-уязвима в дългосрочен план към ръжда поради по-голямото излагане на стихиите и повреда на облицовката“, обясняват авторите.

Американският инженер Ерик Шмиман, който е работил 15 години по проектирането и изграждането на убежището в Чернобил, твърди, че неремонтирането на повредения саркофаг не е опция. Той добави, че ремонтите "ще струват поне десетки милиони долари, може би стотици милиони“.

Очаква се по-подробна оценка на последиците от руската атака да бъде публикувана през май, но Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която финансира изграждането на съоръжението "Укритие“ и участва в анализа на последиците от бомбардировките, заяви, че "е ясно, че атаката е причинила значителни щети“.

Заслужава да се отбележи, че под саркофага, повреден от руснаците, се намира силно радиоактивна маса, подобна на лава. Това е смес от 200 тона уран от четвъртия реактор на Чернобилската АЕЦ и 5000 тона пясък, олово и борна киселина, които съветски хеликоптери са пуснали върху енергоблока веднага след катастрофата в Чернобил, причинена от излизането на реактора от контрол.

Атака срещу атомната електроцентрала в Чернобил

На 14 февруари 2025 г. руските сили атакуваха Чернобилската АЕЦ. Тогава "Шахед“ пробива външната защитна конструкция на укритието на атомната електроцентрала в Чернобил, която осигурява специални климатични условия около бетонния саркофаг над реактора.

Марк Железняк, професор в Института по екологична радиология към университета Фукушима, отбеляза, че укритието на енергоблока, в който международната общност е инвестирала 1,5 милиарда долара, е било много сериозно повредено от "дрон за почти стотинка“.