Сър Кийр Стармър, в изявление излъчено на живо от "Даунинг стрийт", обяви графика за оставката си като министър-председател на Великобритания. Той заяви, че това ще гарантира, че до началото на новата парламентарна сесия през септември ще има ново ръководство на Лейбъристката партия.
Кийр Стармър започва изявлението си, като представи някои от най-големите постижения от своето управление.
"Икономиката е по-силна и се развива по-бързо от тази на съседните ни страни, а заплатите растат по-бързо от инфлацията всеки месец, откакто дойдохме на власт.
Осигурени инвестиции, изграждане на инфраструктура, край на политиката на строги икономии с най-бързото намаляване на списъците с чакащи за медицински услуги в Националната здравна служба (NHS) от 17 години насам, най-голямото подобрение в правата на работниците и наемателите за едно поколение.
Най-голямото увеличение на разходите за отбрана от времето на Студената война, защита на младите хора в социалните медии и изваждане на половин милион деца от бедността благодарение на решенията, които взех", посочи той.
Стармър благодари на семейството и "прекрасните си деца" в емоционалното си изявление. Той отбеляза, че е разговарял с краля и е представил график за напускането на поста си, който ще позволи плавен преход на правителството.
Стармър заяви, че е поискал от Националния изпълнителен комитет на Лейбъристите да изготви график за изборите за лидер на партията, като регистрацията на кандидатурите ще започне на 9 юли.
Регистрацията на кандидатурите ще приключи преди лятната парламентарна ваканция, на 16 юли.
В случай на избори това ще гарантира, че до началото на новата парламентарна сесия през септември ще има нов лидер на Лейбъристите.



11:39 / 22.06.2026
1109



