Кметът на Манчестър Анди Бърнам обяви официално, че ще се включи в надпреварата за наследник на Кийр Стармър начело на Лейбъристката партия.

В официално изявление Бърнам отдаде почит на напускащия премиер и партиен лидер, като подчерта, че Стармър е направил много за страната и е ръководил лейбъристите в изключително труден период.

"Киър допринесе много за нашата страна и искам да му благодаря за неговото лидерство, отдаденост и всеотдайност в един изключително сложен момент“, отбеляза той.

Бърнам посочи още, че решението на Стармър бележи началото на преходен период за партията, и изтъкна необходимостта изборът на нов лидер да премине организирано, отговорно и в строго съответствие с установените правила.

"Ще издигна кандидатурата си в този процес“, заяви той, потвърждавайки намерението си да оглави левицата.

В същото време бившият министър на здравеопазването Уес Стрийтинг обяви, че няма да участва в надпреварата, и публично подкрепи кандидатурата на Анди Бърнам.

Стрийтинг разкри, че през последните дни е провел дълги разговори с Бърнам и е стигнал до заключението, че в момента единството на партията трябва да бъде основен приоритет.

"Можем да прекараме лятото в разговори, преувеличаващи малките различия помежду ни, или можем да запретнем ръкави и да му помогнем да осъществи промените, от които се нуждаят както партията ни, така и страната“, подчерта Стрийтинг.