Съединените щати осъждат "неприемливото насилие“ срещу войските на КФОР, ръководени от НАТО, съобщиха от пресслужбата на Държавния департамент пред албанската редакция на Voice of America.

От там казват, че виновните за атаките трябва да бъдат подведени под отговорност по съответната процедура и при пълна прозрачност.

"Решението на правителството на Косово да нарече тези групи терористични организации не беше съгласувано със Съединените щати и други международни партньори. Това решение трябваше да бъде координирано с най-близките международни партньори на Косово, включително тези, които носят основната отговорност за гарантиране на стабилността на Косово“, се казва в изявлението.

“Отново призоваваме Косово да се въздържа от едностранни стъпки, докато работим с всички страни за разрешаване на настоящата криза", подчертаха те.

Група сенатори призова Байдън да даде приоритет на сигурността в Косово по-рано тази седмица.

Американският сенатор Жан Шахин, председател на подкомисията по външни отношения на Сената за Европа и регионално сътрудничество в областта на сигурността, заедно с двупартийна група законодатели, изпратиха писмо до президента Джо Байдън, в което настояват "администрацията да даде приоритет на разрешаването на влошаващата се ситуация със сигурността между Косово и Сърбия“ .

Освен Шахин, писмото е подписано от сенаторите Крис Мърфи, Крис Ван Холън, Бен Кардин, Пийт Рикетс, Том Тилис, Питър Уелч и Дик Дърбин.

 

"Пишем, за да изразим нашата искрена загриженост относно влошаващата се ситуация в Северно Косово, където неотдавнашното сръбско насилие срещу косовските сили на НАТО (KFOR) в Северно Косово рани близо 40 миротворци на НАТО. "След тези атаки сме обезпокоени от решенията, взети както от правителството на Косово, така и от Сърбия, които продължават да ескалират, вместо да намаляват напрежението“, пишат сенаторите в писмото.

Сенаторите подчертаха, че "ние сме особено загрижени за продължаващата безопасност и благополучие на близо 600 американски войници, служещи в КФОР. Оценяваме дипломатическите усилия на Съединените щати за деескалация на кризата, но тези усилия не бяха реципрочни от Косово."

От Белия дом коментираха пред сръбската редакция на Гласът на Америка, че администрацията на САЩ споделя загрижеността на Конгреса относно нарастващото напрежение в Северно Косово по отношение на писмото на американските сенатори, адресирано до президента Джо Байдън поради неотдавнашното напрежение между Сърбия и Косово .

"Служители на правителството на САЩ, включително Белия дом и Държавния департамент, работят в тясно сътрудничество с партньорите от Европейския съюз, за ​​да намерят дипломатическо решение на последните събития. Те поискаха от лидерите на Косово и Сърбия да деескалират, както и да се съсредоточат отново върху прилагането на споразумението за нормализиране, което беше подписано през годината“, се казва в отговора на говорителя на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

"Ние ясно посочихме, че нормализирането на отношенията, участието в демократичните процеси и зачитането на върховенството на закона ще допринесат за стабилността и сигурността на северно Косово“, се казва в отговора на Белия дом.