Рюте: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

©
Той нарича това развитие "тревожно“.
НАТО се опасява, че в бъдеще Русия може да води война и в космоса, като използва ядрени оръжия срещу спътници. "Запознати сме със съобщенията, че Русия проучва възможността за разполагане на ядрени оръжия в космоса“, заявява генералният секретар на НАТО.
Според Рюте възможностите на Москва в космоса са остарели и не са на нивото на Запада: "Следователно разработването на ядрени оръжия в космоса е начин Русия да подобри своите възможности. Това предизвиква голяма загриженост“.
Той също така посочва, че това би било нарушение на Договора за космическото пространство от 1967 г.
Споразумението е инициирано от Съединените щати и Съветския съюз. Оттогава то е станало част от международното право. Договорът има за цел да гарантира мирното използване на космическото пространство. В същото време той забранява разполагането на оръжия за масово унищожение в космоса. Целта е да се ограничи надпреварата във въоръжаването на Земята между тогавашните свръхдържави.
Рюте обяснява, че съюзниците от НАТО се адаптират към новите предизвикателства в космоса. Те обменят разузнавателна информация, създават национални космически командвания и разработват по-малки, по-маневрени и по-добре защитени сателити. Космосът е от съществено значение за възпирането и отбраната на НАТО.
"През последните години пространството става все по-населено, опасно и непредсказуемо. Знаем, че конкуренцията в космоса е жестока и става все по-ожесточена. И то не само в търговски план. Тя засяга цялата ни сигурност“, коментира Рюте.
За първи път Рюте обявява и засилване на спътниковото наблюдение на Арктика: "Виждаме, че Китай и Русия все повече използват нови морски пътища и милитаризират части от Арктика. Спътниците могат да ни помогнат да проследяваме движенията на сушата и в морето и да осигурим на нашите войски надеждни и сигурни комуникации.“
Припомняме, че френският министър на отбраната Себастиен Лекорню заяви, че космическата индустрия е "уязвима точка“ за армията на страната.
Преди това комисарят на Европейския съюз по въпросите на отбраната и космическото пространство Андрюс Кубилюс призова за създаването на "Европейски космически щит“, който да обедини усилията на отбраната в космоса.