По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп обеща да прекрати войната в Украйна до ден след встъпването си в длъжност. Впоследствие той смекчи реториката, обещавайки да постигне споразумение през пролетта, признавайки съществуването на сериозни пречки за постигането на мир. Сега американският лидер обмисля излизането от преговорния процес, пише Reuters.

Тръмп се опита да принуди Киев и Москва да седнат на масата за преговори, използвайки политика на пръчка и клечка: или казано по-друг начин сурови санкции за Русия и намаляване на военната помощ за Украйна.

И двете страни участваха в преговорите при посредничеството на САЩ в Саудитска Арабия. Резултатът беше частично прекратяване на огъня, но тогава не бе възможно да се постигне пълен мир. На този фон войната продължава да бушува - неотдавнашната руска атака срещу Суми отне живота на 35 души. Тръмп нарече нападението с балистични ракети "грешка".

Вътрешни източници съобщават, че Тръмп вече  започва да се съмнява дали си струва да продължат преговорите предвид задънената улица. Американски официален представител отбелязва, че последните коментари на Марко Рубио отразяват разочарованието на Тръмп и страха му, че тази война може скоро да бъде свързана лично с него.

Ако Вашингтон се откаже от ролята на посредник, перспективите за постигане на мир ще станат още по-мрачни - в крайна сметка никоя друга държава няма такова влияние и върху двете страни в конфликта.

Все още не е известно как ще се развие политиката на САЩ по отношение на конфликта в бъдеще. Възможни са два варианта: или запазване на курса с подкрепата на Киев и санкции срещу Москва, или пълно ограничаване на помощта за Украйна.

В четвъртък Тръмп заяви, че очаква да подпише споразумението за минералните ресурси с Украйна следващата седмица. След преговорите в Париж Рубио обяви, че е имал разговор с руския външен министър Сергей Лавров, по време на който е споделил ключовите компоненти на американския мирен план.

Междувременно Путин постави условия, които Киев смята за неприемливи, а именно: отказ от влизане в НАТО, признаване на руския контрол над четири региона и ограничения на числеността на украинската армия..

Рубио отбеляза, че ключова роля за постигането на споразумение ще играят европейските държави, тъй като именно те са въвели повечето от санкциите, които вероятно ще трябва да бъдат отменени, за да се сключи мир.

В Париж беше повдигнат и въпросът за гаранции за сигурност от САЩ. Рубио увери, че това "може да бъде решено по начин, който е приемлив за всички“, но подчерта: "Имаме големи предизвикателства, с които трябва да се справим“.

Оттеглянето на САЩ от преговорите за мир в Украйна

На 18 април държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Вашингтон може да "измие ръцете си “и да се оттегли от преговорния процес за Украйна, ако не постигне реален напредък в идните семици.

По-късно самият Тръмп заяви, че Вашингтон може да спре да участва в мирните преговори за Украйна, ако една от страните попречи на постигането на споразумението за мир.