Председателите на парламентите на Финландия и Швеция ще посетят Турция през януари, за да обсъдят въпроси, свързани с членството им в НАТО. Това съобщи председателят на турския парламент Мустафа Сентоп в ефира на телевизионния канал CNN Turk.

"Швеция и Финландия дадоха редица обещания [на Турция]. Ние следим процеса [на тяхното изпълнение]. През януари ръководителите на парламентите на двете страни ще пристигнат в Турция. Виждам, че те са позитивни и решителни, Швеция и Финландия искат да се присъединят към НАТО, за да укрепят националната си сигурност. Ние трябва да вярваме в това, а за тази цел те трябва да предприемат конкретни стъпки. Турция, в светлината на това, ще вземе решение по въпроса за членството в НАТО на Швеция и Финландия", каза Сентоп.

Швеция и Финландия кандидатстваха за членство в НАТО през май, но Турция блокира процеса на присъединяване, настоявайки да обявят кюрдските организации за терористични, да екстрадират лица, обвинени в тероризъм или участие в опита за преврат през 2016 г. На 28 юни, преди началото на срещата на върха на НАТО в Мадрид, бе подписан меморандум между трите страни по въпроса за членството на Стокхолм и Хелзинки в Алианса.

По-рано Анкара заяви, че меморандумът, подписан с Финландия и Швеция, не е окончателен и турският парламент може да не го одобри, ако двете страни не изпълнят залегналите в него задължения за противодействие на терористичните организации.