Полша няма да изпрати войски в Украйна

©
Туск коментира, че въпросът с полската подкрепа е "уреден“, тъй като Варшава е готова да продължи своята логистична, финансова, хуманитарна и военна подкрепа за Украйна, но не и да разполага полски войски в Украйна.
"Ние ще подкрепяме, чрез логистика и политическа подкрепа, други страни, желаещи да дадат такива твърди гаранции за сигурност“, сподели той.
Говорейки пред репортери, преди да отлети за Париж, Туск също така призова европейските лидери "мащабно" да увеличат разходите си за отбрана, отбелязвайки, че 4,7% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на Полша е отделен за военна отбрана, като подчерта, че това е много над целта на НАТО. Според него отделянето на близо 4,7% процента от БВП от страната му за военната отбрана, трябва да не е "изключение, а правило" и за другите страни.
Той изрази подкрепата спрямо коментарите на САЩ относно разходите, като посочи, че "няма смисъл да се обиждаме или дразним“ за техните предупреждения относно разходите, тъй като Европа "трябва да покаже, че сме способни на много по-сериозни инвестиции в нашата собствена сигурност“.
Полският премиер също така се обяви срещу опитите за изграждане на каквито и да било европейски отбранителни формати извън НАТО, отбелязвайки, че въпреки "това, което някои хора казват, понякога с брутални думи, няма причина съюзниците, дори и да не са съгласни по някои теми, да не намерят споразумение по най-важните въпроси“.
В нещо, което изглеждаше като остър замах срещу Обединеното кралство и САЩ, подписалите споразумението от Будапеща от 1994 г., което трябваше да гарантира сигурността на Украйна, след като тя се отказа от ядрения арсенал, той припомни, че лидерите на страните, които обмислят да дадат подобни обещания сега, трябва да са готови да извършат тези действия.
Борислава Благоева