Цената на енергията, достигнала рекордни нива през 2022 г., стана твърде висока за много производствени фирми, за да останат конкурентоспособни, ако останат в Европа. В същото време огромен пакет от субсидии за зелена промишленост на САЩ шокира и разгневи европейските политици, които виждат САЩ - предполагаем съюзник -  да изкушава бизнеса да се премести отвъд Атлантика, пише европейската редакция на Politico.

"Енергийната криза е особено остра в секторите на производство на стъкло, химикали, метали, торове, целулоза и хартия, керамика и цимент, които изискват най-много енергия за промишленото производство и заемат 8 милиона души. Но изправени пред непрекъснато нарастващата икономическа конкуренция както от Китай, така и от все по-протекционистките Съединени щати, европейските лидери открито предупреждават за зараза от "деиндустриализация“, която засяга цялото производство на целия континент.

Отбелязва се, че в новогодишен имейл до персонала, европейският комисар по вътрешния пазар Тиери Бретон е определил повишаването на глобалната конкурентоспособност на Европа като "основен приоритет“.

"Високите цени на енергията в Европа ще продължат да засягат нашите съграждани, както и цели индустриални вериги за доставки и [малки и средни предприятия]“, пише Бретон. "В същото време Китай, Съединените щати и други страни се опитват, не без успех, да привлекат нашия индустриален капацитет. Без силна производствена база сигурността на доставките, възможностите за износ и създаването на работни места в Европа са изложени на риск“.

Цените на газа се понижиха през последния месец, но остават доста над средните за последното десетилетие и мнозина продължават да се страхуват, че големите фирми просто ще преместят производството си извън Европа, докато малките предприятия могат да спрат дейност напълно.

"Като се имат предвид действията на САЩ и Китай, виждаме реална опасност от деиндустриализация и деинвестиране“, посочва високопоставен служител на Европейската комисия пред Politico.

В годишното си проучване на пазара на труда, публикувано миналия месец, Европейската комисия отбелязва, че заетостта в ЕС остава силна въпреки събитията в Украйна, като безработицата е спаднала до 6% през юли. Но тя също така предупреди, че продължаващите високи разходи за енергия представляват "сериозен риск“ за работните места в ЕС, особено в енергоемките производствени сектори.

Предупрежденията от бизнеса стават все по-силни, както и призивите за координирани действия на ниво ЕС за спасяване на европейската производствена база. Франция настоява за цялостна нова общоевропейска стратегия "произведено в Европа“, отбелязва Politico.

Миналата седмица ръководителят на Европейската комисия заяви, че страните от ЕС са компенсирали намаляването на руските газови доставки. Но тя не каза нищо за цената.

В същото време в доклада на ЕК се посочва, че през юли-септември 2022 г. страните от ЕС са платили 101 млрд. евро за газ. Това е над три пъти повече от третото тримесечие на 2021 г. - 29 млрд. евро.

"ЕС изразходва приблизително 101 милиарда евро за внос на газ през третото тримесечие, най-високата цифра от десетилетие“, се казва в доклада, публикуван на уебсайта на Европейската комисия.