ООН се подготвя за най-лошият сценарий след опустошителните земетресения във Венецуела, който предвижда най-малко 10 хиляди жертви, предава Sky News. Според координатора на организацията за хуманитарната помощ Жанлука Рампола Дел Тиндаро ООН работи за организирането на доставката на 10 хиляди чувала за трупове. Предполага се, че телата все още са затрупани под развалините на срутените сгради.
"Искрено се надявам броят на загиналите да не стигне тази цифра“, подчерта Дел Тиндаро. До момента официално е потвърдена смъртта на 1719 души, а над 5 хиляди са ранените.
Десетки хиляди спасители, пожарникари и доброволци работят при разчистването на отломките и търсят оцелели. Местните жители са гневни, че няма тежка техника, която да маха бетонните плочи, под които може да има живи хора.
Ситуацията може да се усложни и от времето. През следващите дни във Венецуела се очаква да завалят силни тропически дъждове, което да направи живота на десетките хиляди, останали без дом, още по-труден.
Шест американски военни самолета пристигнаха на летището в Каракас. С тях бяха доставени тонове хуманитарна помощ, инструменти за разчистване на развалините и оборудване за пречистване на вода за пиене. В района на летището американските военни организират и полева болница, която да оказва помощ на ранените при земетресенията.



00:49 / 30.06.2026
206




