Руската противовъздушна отбрана напоследък демонстрира трайна неспособност да устои на ударите на украинските безпилотни летателни апарати, като очевидно губи своята ефективност в сравнение с 2022-2024 г. В същото време се появиха места, които са истински черни дупки за руската противовъздушна отбрана. И сред тях е Кримският полуостров, пишат в съвместен проект OBOZ.UA и групата "Информационна съпротива“.

"Фокус" представя превод на материала без редакторска намеса

Когато медиите пишат за Крим, те най-често го споменават или в контекста на Черноморския флот, или на Керченския мост. И това не е изненадващо, защото именно успешните операции в Черно море за унищожаване на руския Черноморски флот принудиха остатъците от него да избягат в Новоросийск, признавайки по този начин поражението си. И не само кримчани, но и всички украинци мечтаят за разрушаването на моста.

Въпреки това именно полуостровът сега се е превърнал в основна платформа за извеждане от строя на руската противовъздушна отбрана. От началото на 2025 г. нито една друга бойна зона, независимо дали в терииториите на Украйна или в Русия, не е унищожила толкова много системи за противовъздушна отбрана, колкото Крим!

Съвсем наскоро подразделението PRYMARY на отбранителното разузнаване на Украйна успешно унищожи следните цели в Крим:

ЗРПК "Панцир-С1“ - 1

ЗРК С-300В - 2

ЗРК "Тор-М2“ - 1

радар 9S15M "Обзор-3“ - 1

РАДАР СТ-68 - 1

радар 9S32 "Имбир" - 1

радар Каста-2Е2 - 2.

И това е само през последните няколко дни. И това са потвърдените попадения. По-рано десетки руски системи за противовъздушна отбрана бяха извадени от строя и напълно унищожени, включително С-400 "Триумф“, ПУ 5П85СМ2-01, КСМ Р-149АКШ-1, радар 96Л6-1В, радар 91Н6Е и други.

Всъщност системното изваждане от строя на системите за ПВО в Крим с балистични ракети ATACMS, което започна през 2024 г., вече прерасна в изключително ефективен системен и систематичен лов с помощта на ударни безпилотни летателни апарати. А руските войски са в капан!

В края на краищата, както показа практиката, техните системи за противовъздушна отбрана в Крим са в изключително уязвимо положение. А когато някоя от тях бъде унищожена, е невъзможно да бъде заменена бързо, като се извади нова от цилиндъра, както фокусник вади заек от шапката.

Системите за противовъздушна отбрана са най-енергоемката категория сухопътни оръжия за производство. Като пример може да се посочи, че през 2018 г. Индия поръча от Русия 11 системи за противовъздушна отбрана С-400 (5 полкови комплекта), като всички те трябваше да бъдат доставени до 2024 г. От тях Ню Делхи досега е получил само три полкови комплекта, а останалите ще бъдат доставени не по-рано от 2026 г., ако не и по-късно. Както се казва, "усетете темпото на производство!"

Но ако някой си мисли, че за да се запази противовъздушната отбрана, тя може да бъде изведена от Крим, тогава не. Защото тогава полуостровът ще бъде на една ръка разстояние за удари от украински безпилотни самолети и ракети.

Руските сили са в патова ситуация в Крим. Те не могат да напуснат полуострова без ешелонирано прикритие на противовъздушната отбрана и редовно изважда от строя застрашените системи. За да се компенсират загубите възможно най-бързо, системи от други райони, включително от Русия, се преместват в Крим, като по този начин се отслабва противовъздушната отбрана там. Това е един вид безкрайно рециклиране на системите за противовъздушна отбрана в Крим, или за по-голяма естетика - Кримският Уроборос.

В началото на 2022 г. говорихме много за Чернобаевка, в каква черна дупка, в какъв ад се е превърнала тя за Русия. През 2025 г. вече можем да кажем, че Крим се е превърнал в неизбежна и фатална черна дупка за руската противовъздушна отбрана.

И така, какви са загубите на РФ от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна?

Загуби на руската противовъздушна отбрана

Трябва да отбележа, че в този раздел ще обърна внимание както на официалните данни от Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна, така и на данните от мониторинговите групи, които използват предимно проверена информация, т.е. потвърждаващи снимки и видеоклипове. И, както можете да си представите, тези данни се различават. Защо това е така, е обяснявано многократно, така че ще пропуснем тази точка.

Всъщност според Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна руските войски са загубили 1157 системи за противовъздушна отбрана. Не се уточняват нито видовете, нито броят на унищожените, повредените и повредените средства. Има само обобщена информация - 1157.

Според проверените данни на мониторинговите групи, към днешна дата РВС са загубили най-малко 350 ЗРК, 190 радарни системи, или общо 640 системи за противовъздушна отбрана.

Като се има предвид, че съотношението на реалните загуби с проверените данни често може да бъде 1,5/2, а понякога дори 2,5, информацията от Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна не е преувеличена, а по-скоро е напълно адекватна.

Но най-интересното са видовете системи за противовъздушна отбрана, загубени от Русия.

Според данни от различни мониторингови и OSINT групи, загубите на системи за противовъздушна отбрана на руските войски са средно:

ЗРК 9К33 "Оса" - от 30 до 40

ЗРК 9К35 "Стрела-10" – от 55 до 65

Зенитно-ракетни комплекси Бук-М1/2/3 – над 110

ЗРК "Тор-М1/2“ – около 70

ЗРК "Панцир-С1“ – около 35

ЗРК С-300/400 – около 40

ЗУР ПЗРК – 1

Понга М-2020 – 1

от неизвестен тип – от 20 до 50.

Условно, само условно, ако приложим нашето съотношение 1,5/2 към всяка от тези категории, можем да си представим мащаба на броя на унищожените/повредените/разрушените/разрушените руски системи за ПВО.

Ако вземем например прехвалените руски системи за противовъздушна отбрана "Панцир-С1“ и факта, че към 2022 г. руските въоръжени сили са имали на въоръжение 116 такива системи, не е изненадващо защо стратегическите ракетни войски на Руската федерация могат да се видят въоръжени с изложбени модели на системата за противовъздушна отбрана "Панцир-С1М“ или на системата за противовъздушна отбрана "Панцир-С1“, която е била предназначена за износ за Ирак. Или дори уникалната система "Панцир-СА“, предназначена за арктическата зона.

Заключения:

За трите години пълномащабна война руските сили загубиха непоправимо количество системи за противовъздушна отбрана в Украйна. И продължават да ги губят без прекъсване.

Руският военнопромишлен комплекс никога няма да може да попълни този брой загуби и дори не може да се справи със задачата да компенсира текущите, ежемесечни загуби.

Всъщност руското въздушно пространство, както и небето над завзетите територии, се отваря все повече за украинските оръжия. И е изключително забележително, че Кримският полуостров играе много важна роля в тази фаза на конфронтация и, да кажем, утилизация.