Тъй като страната от НАТО се насочва към два кръга от избори, е изключително важно да се преразгледа стратегическото значение на Румъния, пише Кауш Арха за National Interest, в статия със заглавие "Как Румъния може да помогне за осигуряването на мир в Черно море".

Битката за бъдещето на Черно море ще бъде спечелена - или загубена - в Румъния. Тъй като агресивната война на Русия продължава, а Съединените щати удвояват усилията си за възстановяване на Украйна, никой съюзник не е по-важен за гарантиране на американските интереси в региона от Румъния. Румъния, която е член на НАТО и ЕС, е на първа линия, държи югоизточния фланг на Европа и може да се похвали с доказана военна солидарност с Америка - от Ирак до Афганистан.

Нейната военновъздушна база "Михаил Когълничану“ край Черно море се е превърнала в незаменим център за операциите на САЩ и НАТО, като помага за защитата на свободата на корабоплаването, защитата на критичната инфраструктура и възпирането на руската ескалация. Предвид заложените милиарди нови инвестиции Вашингтон трябва да засили стратегическото си партньорство с Букурещ - не само за да стабилизира Черно море, но и за да гарантира защитата на нарастващите си интереси в региона.

От 90-те години на миналия век американските енергийни инвестиции в Транскаспийския регион спомогнаха за интегрирането и трансформирането на енергийните икономики на Централна Азия и Кавказ, свързвайки ги чрез Черно море с Европа и Средиземноморието. Подписаното наскоро историческо споразумение между САЩ и Украйна представлява последната глава от тези десетилетни инвестиции в разработването на природните ресурси на Черно море.

Споразумението, в чийто център е Американско-украинският инвестиционен фонд за възстановяване, има за цел да стимулира икономическото възстановяване на опустошената от войната Украйна и отразява споделения ангажимент за траен мир и просперитет. Фондът също така е готов да окаже подобен трансформиращ ефект, като интегрира по-добре следвоенната икономика на Украйна с Европа и по-широкото атлантическо-средиземноморско пространство, включително със Съединените щати.

Това бъдеще минава през Румъния, която бързо се превръща в гръбнака на воденото от САЩ възстановяване и устойчивост в Черно море.

Да започнем с енергетиката. Румъния е начело на тези нови американски енергийни начинания в региона. Американско-румънски съвместни предприятия разработват запасите от природен газ Neptun Deep в Черно море - проект, който ще превърне Румъния в най-големия производител на природен газ в Европа до 2027 г. Американски компании като Halliburton, Oceaneering и Transocean са силно ангажирани, като Transocean управлява една от най-големите сондажни платформи в света в този район. Тези фирми са в добра позиция да подкрепят усилията на Фонда за възстановяване на Украйна за разработване на офшорните газови запаси на Украйна в съседните води.

Румъния също е ключов партньор във внедряването на американските технологии за малки модулни реактори (SMR) в националната си енергийна инфраструктура. Успешното внедряване на SMR в Румъния ще проправи пътя за по-широко регионално внедряване, като значително ще повиши европейската енергийна устойчивост и стратегическа автономност - цели, подкрепени от американските инвестиции и партньорство.

Във военната област Румъния служи като важен логистичен център за американската армия в продължение на повече от две десетилетия. Нейното стратегическо географско положение - като най-източния европейски член на НАТО - позволи да се окаже подкрепа на американските операции в Ирак и Афганистан. Мнозина от днешния румънски генерален щаб служиха заедно с американските сили на тези театри, където двадесет и девет румънски войници дадоха живота си. Тази история е създала дълбоки военни връзки, особено сред силите за специални операции, което води до висока степен на познаване и оперативна съвместимост.

Румъния е домакин и на американската система за противоракетна отбрана Aegis Ashore, която предпазва страната от потенциални ирански ракетни заплахи. Румъния надхвърля прага от 2% от разходите за отбрана на НАТО и е инвестирала много в американски военни системи, включително F-35, F-16, ракетни батареи Patriot, пускови установки HIMARS, бронирани машини Piranha, танкове Abrams, безпилотни самолети и др. 1840 американски служители са разположени във военновъздушната база MK, за чиято модернизация Румъния е отделила 2,5 млрд. евро.

Черноморската стратегия на Съединените щати, формулирана в Закона за националната отбрана за 2024 г., има за цел да възпира руската агресия, да защитава свободата на корабоплаването и критичната инфраструктура и да укрепва устойчивостта на регионалните държави. Представители на администрацията на Тръмп повториха много от тези цели. В основата на тази стратегия е американско-румънското партньорство в областта на икономиката и сигурността.

Трябва да се признае, че посткомунистическият демократичен път на Румъния продължава. Продължават да съществуват наболели проблеми като корупцията и недостатъците в управлението. Въпреки това демократично избраните правителства на страната поддържат последователни проамерикански и пронатовски позиции. Американските коментатори - както прогресивни, така и консервативни - отдавна критикуват демократичните недостатъци на страните партньори и Румъния не е пощадена.

По време на администрацията на Обама поддръжниците на Арабската пролет допринесоха за падането на някои несъвършени, но проамерикански правителства, които често бяха заменяни от режими със същите недостатъци, но по-малко съобразени с американските интереси. Подобен резултат се получи и в Бангладеш при управлението на Байдън.

По време на втория мандат на Тръмп някои консервативни гласове рискуват да повторят тази грешка, като изразяват подкрепа за политически партии с потенциално обезпокоителни антиамерикански или проруски пристрастия. Президентът Доналд Тръмп обаче вероятно ще възприеме реалистичен подход: той е по-малко загрижен за вътрешната политика и е по-фокусиран върху това дали дадено правителство служи на интересите на САЩ. Накратко, румънските избори е най-добре да бъдат оставени на румънския народ, а американската политика трябва да се съсредоточи върху работата с избраното правителство за гарантиране на интересите на САЩ в Черно море.

За да постигне тези интереси, президентът Тръмп трябва да работи с новото румънско правителство, независимо кой ще го оглави, по три ключови стратегически действия:

1) Да назначи ротационно разполагане на американски войски в базата на МК, за да засили американското присъствие и да защити регионалните си интереси.

2) Развиване на енергийната, пътната и железопътната свързаност в тясна координация с най-големите европейски съседи на Украйна - Румъния и Полша, с цел по-добра интеграция на Украйна в Европа. Това би създало устойчиви транспортни коридори за украинския износ на природни ресурси, които да достигат до американските и световните пазари.

3) Увеличаване на съществуващите операции за разминиране от страна на Румъния, България и Турция през Черно море с допълнителни мерки за защита на критичната инфраструктура, свързваща Централна Азия и Кавказ с Европа.

Инвестициите на САЩ в Украйна, Румъния и по-широкия черноморски регион - подкрепени от американската мощ - показват, че "Америка на първо място“ не означава "Америка сама“. Вместо това то отразява ангажимент към обща кауза със съюзници със сходно мислене. Румъния и Съединените щати се радват на изключително сходство на интересите си в Черно море. Задълбочаването на този съюз ще служи по-добре и на двете страни през следващите години.

Авторът на статията Кауш Арха е председател на Свободния и отворен индо-тихоокеански форум и старши научен сътрудник в Атлантическия съвет и Института за техническа дипломация "Крах“ в Пърдю. По време на първата администрация на Тръмп д-р Арха е архитект на Японско-американското стратегическо партньорство в областта на енергетиката и Японско-американското стратегическо партньорство в областта на цифровата икономика като междуведомствени двустранни координационни форуми и влиятелен участник в провеждания два пъти годишно американско-японски Свободен и отворен индо-тихоокеански диалог.