Страните-членки на НАТО разглеждат два вероятни модела гаранции за сигурност за Украйна – по примиера на Финландия или Израел. Това заяви президентът на Чешката република Петр Павел в интервю пред Радио "Свобода“.

Той отбеляза, че гаранциите за сигурност са много широко понятие. Има няколко варианта за гаранции за Украйна.

"Чувал съм за два вида или сценария на гаранции. Единият е гаранциите, които са дадени на Финландия от началото на процеса на ратификация за нейното присъединяване. Другият подход за гаранции за сигурност е възприет за Израел. Може би ще видим нещо помежду", заяви той.

Павел вярва, че страните-членки на НАТО ще изложат на хартия това, което вече правят за Украйна, както и ще включат дългосрочен план за подкрепа. Той отбеляза, че за него това вече звучи като гаранция.

"Но, разбира се, ще зависи от това колко пари страните искат да отделят за такъв план. Но ако има желание да се предостави план, тогава трябва да има и желание да се предостави под формата на гаранция“, добаяви той.

Финландски вариант

След началото на ратификацията на присъединяването на Финландия към НАТО, тя получи гаранции за сигурност като тези на страните, които са членки на Алианса, включително разпоредбата на член 5 за колективната отбрана, според която атака срещу една страна членка се счита за атака срещу всички.

Израелски вариант

"Израелският модел“ предвижда 10-годишен ангажимент за сигурност със САЩ. Гаранциите за сигурност включват предоставяне на пакети от военна и финансова помощ, както и възможност за съвместно производство. Въпреки това не става дума за позоваване на член 5.

Позицията на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна се нуждае от ясни гаранции за сигурност от Запада, които ще бъдат поставени на хартия. Страната иска гаранции за сигурност от НАТО, докато не стане пълноправен член на Алианса.

Освен това Украйна очаква да получи "ясен график за влизане" в резултат на срещата на върха на НАТО, която ще се проведе във Вилнюс на 11-12 юли.