В реч пред членове на политическата комисия на управляващата в Атина партия "Нова демокрация“, министър-председателят на южната ни съседка Кириакос Мицотакис увери, че страната отхвърля турските провокации, но е готова за сближаване с Анкара, предава гръцкият телевизионния канал ERT1.

"Искрено говоря на [турския президент Реджеп Тайип] Ердоган, когато му казвам, че Гърция държи вратата затворена за провокации, но отваря прозореца за сближаване“, подчерта Мицотакис.

"Повтарям: чувствам, че турският народ е наш приятел", продължи министър-председателят. "Изразявам отвращението си от терористичната атака в Истанбул. Но ние няма да бъдем въвлечени в диалог с абсурда. Казвам "да“ на всяка дискусия, основана на международна легитимност. Ние отговаряме на агресивността с готовност, нашият щит под формата на военни сили и копието под формата на нашите съюзи и активна дипломация.

 "Тази политика на национално самочувствие се потвърждава от разширяването на нашите териториални води [от 6] на 12 мили в Йонийско море и е придружена от условията за [разграничаване] на морските зони, които създадохме с Италия, Египет, скоро [това ще бъде приложено и] с Албания“, каза Мицотакис.

Турция не е подписала Конвенцията на ООН по морско право, според която страните могат да разширяват териториалните си води до 12 морски мили. През 1995 г., по време на ратифицирането на тази конвенция от гръцкия парламент, Анкара заяви, че ако Гърция разшири териториалните си води от 6 на 12 морски мили в Егейско море, това ще се счита за нарушение на националния суверенитет на Турция и следователно ще стане формална причина за обявяване на война.

На 6 септември тази година гръцкият външен министър Никос Дендиас припомни твърденията на турската страна, че островите в Егейско море са окупирани от гърци и турците "могат внезапно да дойдат някоя нощ“ и да нападнат тези острови. Според Дендиас най-големият амфибиен флот в Европа и цяла турска армия са разположени от турската страна срещу гръцките острови в Егейско море. Външният министър подчерта, че Гърция има достатъчно сили да защити териториалната си цялост от турски заплахи.

Гърция не признава меморандума за разбирателство, подписан от Анкара с правителството в Триполи през ноември 2019 г. за разграничаване на морските зони. Тези зони се простират по-специално до гръцкия остров Родос и източната част на остров Крит, като на практика ги лишават от правото на собствен континентален шелф и изключителна икономическа зона (ИИЗ). Турция също многократно е заявявала, че гръцките острови нямат нито шелф, нито изключителна икономическа зона. На свой ред Гърция сключи през 2020 г. с Италия и Египет споразумения за делимитация на морските зони. Зоните, определени в турско-либийския меморандум и гръцко-египетското споразумение, се пресичат точно до Родос и Крит.