Крехкото мирно споразумение в Близкия изток е изправено пред сериозен колапс, след като Иран изстреля няколко бойни дрона срещу територията на Бахрейн. Нападението, извършено в съботната утрин, беше определено от Министерството на външните работи в Манама като ''грубо нарушение на суверенитета'' и директен опит за саботиране на регионалните усилия за сигурност, предава Times of Israel.

Бахрейнските власти осъдиха остро ударите по граждански обекти и обвиниха Техеран, че нарушава международното право и застрашава живота на населението, като същевременно поема пълната отговорност за ескалацията.

Въздушната офанзива срещу Бахрейн идва часове след като САЩ и Иран си размениха директни военни удари за първи път след подписването на меморандума за прекратяване на войната и отваряне на Ормузкия проток. До размяната на огън се стигна, след като американските сили атакуваха иранска територия в отговор на нападение срещу търговски кораб под сингапурски флаг.

Техеран незабавно обвини Вашингтон в нарушаване на мирния договор и обяви, че е предприел ответни мерки срещу американски военни цели в Персийския залив, част от които изглежда са засегнали и територията на Бахрейн.

По-рано стана ясно от изявление на стражите на ислямската революция, че иранските военни са ударили американски позиции в Близкия Изток, но без да се посочва къде точно са били нанесени ударите.

Новата вълна от насилие поставя под огромен въпроситен знак 60-дневния преходен период за финализиране на окончателното примирие, чийто технически преговори започнаха в Швейцария. Дипломатическите среди изразяват дълбоко безпокойство, че въвличането на трети страни като Бахрейн и директните сблъсъци между САЩ и Ислямската република могат отново да взривят сигурността в Близкия изток и да обезсмислят постигнатите с посредничество договорености.