ISW: Забавянето на западната помощ засилва снарядния глад на украинските войски

©
Според анализаторите на ISW това състояние на нещата подкопава способността на украинските войски да използват западните противобатарейни системи. Ръководителят на Министерството на вътрешните работи на Украйна Игор Клименко заяви, че през последната седмица руснаците са увеличили интензивността на артилерийските удари с почти 25% и са обстрелвали Украйна над 1500 пъти, като са поразили над 570 населени места.
Експертите припомнят и статия в The New York Times, в която се посочва, че украинските защитници в критични участъци на фронта, например край Авдеевка, ограничават използването на артилерийски снаряди. ВСУ могат да победят само големи маси от настъпващи войски. Руснаците обаче вече са се приспособили към това и щурмуват на малки групи.
Според украинския анализатор Пьотр Черник украинските въоръжени сили имат сравнително по-добри контрабатарейни способности от руските въоръжени сили, тъй като разполагат с американски радари AN/TPQ-36 (48 и 50), както и германската система COBRA.
"Контрабатарейните радари са ефективни, защото откриват входящ огън и изчисляват произхода му, така че артилерията да може да отвърне на огъня“, обясниха анализаторите.
ISW отбеляза, че липсата на боеприпаси сериозно влошава работата на противобатарейните системи. Радарите са толкова ефективни, колкото и броят на снарядите, с които украинските въоръжени сили разполагат за поразяване на цели.
В същото време руснаците се възползват от недостига на боеприпаси в Украйна и продължаващата й неспособност да води достатъчна контрабатарейна война, динамика, която вероятно ще ескалира, тъй като недостигът на боеприпаси на украинските въоръжени сили се проточи.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Песков: Русия ще разгледа предложението за 30-дневно прекратяване...
20:16 / 10.05.2025
Експлозии в индийския град Джаму само няколко часа след обявяване...
19:03 / 10.05.2025
FP: Украинските партизани, които никога няма да спрат да се бият
18:27 / 10.05.2025
"Ще загубим Херсон": Зеленски отхвърли идеята за демилитаризирана...
17:50 / 10.05.2025
Тръмп вероятно ще признае палестинската държава по време на среща...
17:04 / 10.05.2025
Макрон: САЩ са готови да осигурят наблюдение на прекратяването на...
16:37 / 10.05.2025
Актуални теми