Стоте хиляди мигранти, които според съобщенията ще се опитат да щурмуват границата на Турция с Гърция на река Марица, ще трябва да преодолеят сериозните защитни съоръжения на южните ни съседи. В края на месец август 2022 година Атина обяви, че, очаквайки нови вълни от мигранти на източната си граница, тя ще удължи от 40 на 120 километра стената по границата с Турция, съобщи по това време Greek Reporter.

Решението беше взето по време на заседание на правителствения съвет по национална сигурност, председателствано от премиера Кириакос Мицотакис, което се съсредоточи върху натиска, пред който Гърция е изправена по сухопътните и морските си граници от нелегалната имиграция.

Длъжностни лица решиха постепенно да разширят бариерата на оградата по цялата дължина на границата на Марица с Турция, докато свързаните министерства и Генералният щаб на националната отбрана ще определят по приоритет кои участъци от оградата трябва да бъдат построени първи чрез тръжна процедура.

Те също така решиха да модернизират наблюдателните системи и да увеличат многократно патрулите, за да предотвратят незаконното влизане в страната.

Удължаването на оградата с около 80 км беше обявено от министъра на миграцията и убежището Нотис Митаракис, като той отбеляза, че Гърция не може да бъде свободна за всички.

По думите на министъра "хуманитарността е много важна, но има милиони хора, които искат да влязат в ЕС заради неравенствата в света“.

"Не можем да говорим за затворена Европа, но също така не можем да имаме Европа, в която трафикантите са тези, които решават кой ще влезе“, каза той.

Тогава беше съобщено, че, благодарение на предприетите мерки от властите, а през 2021 г. Гърция е имала най-малък брой приети бежанци през последното десетилетие - 8500 бежанци. Тази година се очаква да бъде втората най-ниска година на пристигащи през последното десетилетие, като пристигналите към края на август възлизат на седем хиляди.