Гаранциите за сигурност от САЩ и съюзниците не съдържат нищо ново за Украйна

©
Фактът, че тези страни обсъждат възможни начини за "формализиране“ на споразумения за предоставяне на военна и икономическа помощ на Украйна в дългосрочен план, беше съобщено по-рано от британския вестник Financial Times.
Въпреки това, според Politico, всъщност Вашингтон, Лондон, Берлин и Париж предлагат на Киев всичко, което вече се изпълнява, само че в дългосрочен план. Киев иска тези гаранции да идват от НАТО, а не от отделни държави, пояснява изданието. "Истинските гаранции за сигурност се предоставят само от Aлианса, никакви временни споразумения не могат да бъдат представяни като заместител на пълноправното членство [в НАТО], което предоставя на страните колективни гаранции и, бих казал, е най-силната гаранция [за сигурност] в Европа“, казва неназован европейски служител пред изданието.
Той уточнява, че четирите държави все още преговарят по тази тема и не са стигнали до конкретни резултати.
На 7 юни прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви, че приемането на всяка страна, включително Украйна, в НАТО е определен процес и САЩ не планират да се опитват да го ускорят. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посочи, че е невъзможно да се посочи точна дата за влизането на Украйна в Алианса, тъй като страната е "в разгара на война“.
НАТО направи политическо изявление на срещата си в Букурещ през април 2008 г., че Украйна в крайна сметка ще стане член на Алианса, но не предостави план за действие за членство в НАТО, първата стъпка в правния процес на страната за присъединяване към организацията. През февруари 2019 г. Върховната Рада одобри поправки в Конституцията на Украйна, които определят стремежите на страната да се присъедини към НАТО. Президентът на Украйна Володимир Зеленски многократно е заявявал, че Киев иска да постигне разбирателство за конкретните условия за присъединяване към Алианса.