Франция и Унгария са блокирали санкциите на ЕС срещу руския атом

©
"За съжаление, ядреният сектор не е включен в това предложение“, разкриха официални лица, коментирайки съдържанието на последните проекти на 10-ия пакет от санкции срещу Русия.
Според вестника основните противници на ограниченията върху ядрената индустрия са били Унгария и Франция. Отбелязва се, че причината за съпротивата от страна на Унгария е изключителното значение на атомните електроцентрали на Росатом в енергийната система на страната. Франция посочи, че голям брой атомни електроцентрали по света използват руски суровини.
По-рано президентът на Украйна Володимир Зеленски призова лидерите на ЕС да наложат санкции срещу Росатом. На свой ред президентът на Литва Гитанас Науседа заяви, че страната му ще поиска от ЕС да включи Росатом, предприятия от диамантената индустрия и банки в новия пакет от санкции.
В четвъртък информацията, че санкциите срещу руската ядрена индустрия не се разглеждат в 10-ия пакет, беше потвърдена от Дите Юл Йоргенсен, ръководител на Генералната дирекция по енергетика на Европейската комисия, изказвайки се в енергийната комисия на Сената на САЩ.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел представиха проекта на 10-ия пакет от санкции в Брюксел в сряда. В своите презентации те не споменаха Росатом и руския ядрен сектор. Според тях 10-ият пакет ще включва експортни ограничения за около 11 милиарда евро, предимно за електронни компоненти и оборудване с двойна употреба, които могат да се използват за производство на оръжия. Освен това ще бъдат въведени нови санкции срещу руски медии, няколко банки и около 100 физически и юридически лица ще бъдат поставени в черния списък.