Боеве в Триполи: Либия обяви "успешно приключване" на военна операция

©
В изявление на министерството на отбраната се посочва, че операцията в Триполи е била "успешна“. Не е предоставена обаче никаква допълнителна информация за естеството на операцията или за резултатите от нея.
По-рано вечерта, на 12 май, в столицата на страната избухнаха въоръжени сблъсъци, като в центъра и други части на града са били чути изстрели. Това се случи след съобщенията за убийството на лидера на въоръжената групировка, полевия командир Абдула Гани ал-Кикли (Генива), който е бил ръководител на службата за сигурност на президентския съвет.
Ал Кикли е отговарял за Службата за подкрепа на стабилността (СПС), една от най-мощните въоръжени групировки в Триполи, базирана в гъсто населения квартал Абу Салим.
СПС докладва на президентския съвет, който дойде на власт в Либия през 2021 г. заедно с правителството на националното единство (ПНЕ), ръководено от Абдулхамид Дбейба, чрез подкрепян от ООН процес.
Либийското министерство на отбраната също така заявява, че е дало указания за "завършване на плана си в региона, за да се гарантира трайна сигурност и стабилност“.
Освен това министерството обяви "пълен контрол“ над района на Абу Салим.
Преди това Министерството на вътрешните работи на страната в кратко съобщение призова жителите на Триполи да си останат по домовете "за собствена безопасност“.
Жители на либийската столица разказаха пред западни медии, че са чули "силна стрелба“ в кварталите Абу Салим и Салах Еддин и са видели "червени светлини в небето“.
Ръководството на Триполския университет обяви във Facebook, че е преустановило занятията, изпитите и административната работа във всички факултети, катедри и офиси до второ нареждане.
Мисията на ООН в Либия призова всички страни "незабавно да прекратят военните действия и да възстановят спокойствието“ и подчерта, че "нападенията срещу цивилни граждани и граждански обекти могат да се считат за военни престъпления“.
Според Libyan News Agency посолството на САЩ в Либия, както и дипломатическите мисии на други западни държави, са се присъединили към призива на мисията на ООН за намаляване на напрежението в Триполи.
След въстанието от 2011 г. Либия периодично преживява размирици. През 2014 г. страната се раздели на враждуващи "източна и западна фракции“.
Основните военни действия бяха прекратени след прекратяването на огъня в Либия през 2020 г., но опитите за преодоляване на политическата криза се провалиха на фона на "съревнованието“ между основните групировки за власт и контрол върху значителните икономически ресурси на страната, което понякога води до въоръжени сблъсъци.
В Триполи и в северозападната част на страната, където се намират международно признатото Правителство на националното единство на Либия и повечето от основните държавни институции, също има различни враждуващи въоръжени групи, които многократно са започвали военни действия.
През нощта на 12 май стана известно, че в Триполи са избухнали сражения между въоръжени групи. По улиците на либийската столица е изтеглена военна техника, включително танкове, и са евакуирани граждански самолети.
Миналата година в Либия неизвестни лица стреляха с гранатомети по резиденцията на министър-председателя Абдел Хамид ал-Дбейба.