Forbes: Украйна преодолява недостига на войници, като изпраща армия от роботи на фронта

©
През март украинските власти съобщиха за планове за разполагане на 15 000 наземни робота на фронта през 2025 година. Това огромно увеличение, става по очевидни причини.
"Не е тайна, че Украйна е изправена пред остър недостиг на работна ръка. Това създава спешна екзистенциална нужда от замяна на човешки роли с роботизирани системи", заявява Екатерина Бондар, изследовател в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
Украйна вече е показала отлични резултати в бързото увеличаване на производството на безпилотни летателни апарати - от няколко хиляди през 2022 година до 2 милиона през миналата година. Но с наземните дронове ситуацията е по-сложна, посочва Бондар.
Министерството на отбраната е одобрило използването на около 50 вида наземни роботи, но реално само 10-15 от тях се използват системно на фронта. Това се дължи на практични проблеми, тъй като при тях ситуацията е по-сложна, отколкото при малките FPV дронове.
"Ако работи с гориво, той също трябва да бъде транспортиран, ако работи с батерии, те ще бъдат големи и тежки и ще изискват генератори за презареждане“, обяснява Боднар.
Цената на наземните роботи също е различна. Ако FPV дроните всъщност са консумативи за няколкостотин долара за единица, тогава наземните роботи започват от цена 2000 долара. Така че, в този случай, трябва да се направи възможно, наземните роботи да бъдат машини за многократна употреба, а не камикадзета за еднократна употреба, за да се възвърне инвестицията вложена в тях.
Например, такива дронове са най-добрият вариант за доставяне на нещо до напреднали позиции, където вражеските дронове незабавно унищожават всяка автомобилна техника. За да не се рискува живота на пешеходните "куриери", е възможно да се използват този вид роботи.
Евакуацията на ранените от другата възможност за използване, въпреки че малцина са готови да поверят живота на ранен войник на машина, която може да се повреди по пътя. Следователно евакуацията с роботи засега се счита за последна мярка.
Използването на наземни роботи все още изисква човешки оператори. Често повече от един. Поради ограниченото зрително поле на наземния дрон, мисиите му обикновено изискват участието на БпЛА, който от въздуха ще може да коригира посоката на наземния дрон.
Освен това сложният пейзаж на бойното поле също остава проблем. Роботите могат да заседнат в снега и калта. Нито пистите, нито "краката" са гаранция, че роботът ще измине маршрута, без да заседне някъде по средата на маршрута си.
По-простите автоматизирани системи вече се представят добре в защита. Картечница с видеокамера може да се превърне в пълноценна отбранителна позиция. И украинците го правят.