Откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп започна да се опитва да помогне за прекратяването на войната в Украйна, европейските лидери създават военна коалиция, която да защити Киев от по-нататъшни заплахи. Основната идея на "коалицията на желаещите“ е да изпрати мироопазващи сили в Украйна след прекратяване на огъня, но този план може да се провали без подкрепата на Вашингтон, пише професорът по политически науки Бари Р. Поузен за Foreign Affairs.

Авторът отбелязва, че инициативата на европейските държави не е нова. Подобна мироопазваща мисия вече е провеждана през 90-те години на миналия век на Балканите.

Проф. Бари Р. Поузен подчертава, че се планира миротворци да бъдат разположени на територията на цяла Украйна, за да изпратят възпиращ сигнал на руснаците. Тези сили обаче ще имат ограничена бойна мощ, а доверието към тях ще зависи от обещанието, че американските сили ще бъдат в готовност.

Успехът на мироопазващата мисия в Украйна ще зависи пряко от подкрепата на Тръмп. Важно е също така да се получи съгласието на руския президент Владимир Путин за нея.

Освен това изпращането на мироопазващи сили ще изпрати сигнал не само към Русия, но и към Съединените щати. Европейските държави искат да задържат Вашингтон в НАТО, се посочва в публикацията.

Един от основните проблеми е, че изпращането на миротворци в Украйна може да намали сигурността на европейските държави. Тези държави постоянно са изправени пред потенциални заплахи от страна на Русия, поради което изпращането им в друга държава може да не изглежда като най-добрата идея.

"Най-добрият вариант за Европа да се защити от потенциална атака от страна на Русия би бил да създаде "маневрена маса". Това е голяма група от войници, която може бързо да бъде разгърната, където е необходимо", пише Поузен.

Франция, Германия и Обединеното кралство разполагат с около 22 бойни бригади на въоръжение. Тези три държави могат да формират необходимата "маневрена маса“. Полша и други европейски държави също могат да се присъединят към тази инициатива.

Освен това не бива да забравяме и за ядреното възпиране. Те могат да подкрепят конвенционалните сили на континента като част от независима европейска стратегия за възпиране.

Ако европейските държави искат да възпират Русия, да защитават Украйна, както и съществуващите членове на ЕС или НАТО, те се нуждаят от бойна сила, способна да устои на предизвикателствата, отправени от руските въоръжени сили. Това означава да се събере "маневрена маса“, която да накара Москва да бъде по-предпазлива, докато се приближава към континента с всички възможни средства, се посочва в заключение.