Европейските лидери с реакции срещу обявените мита на Тръмп

©
Тя обяви, че "няма ясен път през сложността и хаоса, които се създават, тъй като всички търговски партньори на САЩ са засегнати“, но настоя, че единството на ЕС "е нашата сила“ и блокът ще бъде готов да отговори с калибрирани контрамерки.
Германският министър на икономиката в оставка Роберт Хабек подчерта необходимостта от обединен отговор на ЕС, като обяви, че блокът трябва да използва факта, че има най-големия единен пазар в света.
"Силата на Европа е нашата сила“, каза той и добави, че се надява на "решение чрез преговори“.
Италианският премиер Джорджия Мелони нарече въвеждането на митата от САЩ "погрешно“, като обеща да "направи всичко възможно, за да работим за споразумение със Съединените щати, с цел избягване на търговска война, която неизбежно ще отслаби Запада в полза на други глобални играчи“.
"Във всеки случай, както винаги, ще действаме в интерес на Италия и нейната икономика, също като обсъждаме с други европейски партньори“, добави тя.
Шведският премиер Улф Кристерсон израз дълбокото си съжаление за решението на САЩ, като посочи, че "не искаме нарастващи търговски бариери“, докато възхваляваше ползите от свободната търговия.
Той каза, че правителството е готово да реагира и да работи с ЕС, за да "използва всяка възможност да обърне това развитие“.
"Искаме да намерим пътя си обратно към пътя на търговията и сътрудничеството заедно със САЩ“, подчерта той.
Ирландският премиер Майкъл Мартин каза, че митата "не са от полза за никого“, тъй като той предупреди, че са "лоши за световната икономика, вредят на хората [и] бизнеса“.
"Моят приоритет и този на правителството е да защитим ирландските работни места и ирландската икономика и ние ще работим с нашите компании... за да се ориентираме в предстоящия период“, каза той.
Той заяви, че ще работи с партньорите от ЕС, за да "започне преговори със САЩ за ограничаване на щетите“.
Мартин също подчерта "добавената стойност и силата, които Ирландия е дала на толкова много американски компании“, базирани там.
Полският премиер Доналд Туск публикува кратка актуализация в социалните медии, като каза:
"Приятелството означава партньорство. Партньорството означава наистина и наистина реципрочни тарифи. Необходими са адекватни решения."
Финландският премиер Петери Орпо пък заяви, че тарифните решения са притеснителни, като той предупреди, че "няма победители в търговска война“.
"Бизнесът, потребителите и икономическият растеж страдат. ЕС е готов да отговори и да преговаря. Ние подкрепяме това усилие. Финландия е подготвена като част от Съюза", добави той.