Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган разговаря по телефона с руския президент Владимир Путин и френския президент Еманюел Макрон, предава Hurriyet.

Съответното изявление е енаправено от Дирекцията по комуникациите във връзка с разговора на президента Реджеп Тайип Ердоган с руския президент Владимир Путин:

Президентът Реджеп Тайип Ердоган проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин.

По време на разговора бяха обсъдени двустранните отношения между Турция и Русия, както и регионални и глобални въпроси.

Президентът Ердоган заяви на президента Путин, че приветства заявката му, че мирните преговори между Русия и Украйна ще бъдат възобновени в Истанбул, и че Турция е готова да бъде домакин на преговорите, които ще доведат до трайно решение.

Президентът (на Турция) заяви, че се е отворил прозорец от възможности по отношение на постигането на мир и че цялостното прекратяване на огъня ще създаде необходимата среда за провеждане на мирни преговори.

Според изявлението на президентската дирекция за комуникации по време на срещата са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Франция, регионални и глобални въпроси.

По време на разговора президентът Ердоган заяви, че е постигнат исторически поврат по пътя към прекратяване на войната между Украйна и Русия, че тази възможност трябва да бъде използвана и че Турция е готова да даде всякакъв принос, включително да бъде домакин на преговорите, за да се осигури прекратяване на огъня и траен мир.

Президентът Ердоган заяви, че е важно да продължим да си сътрудничим за започване на постоянни мирни преговори между Украйна и Русия и да осъществяваме процесите на възстановяване на Украйна с разбирателство.