Европейският съюз е подготвил първоначални мерки, санкции срещу Косово, заради пренебрегването на исканията за незабавни стъпки от страна на правителството на Косово за намаляване на напрежението на север, е научила сръбската редакция на "Радио Свободна Европа" от дипломатически източници.

Според тези мерки санкциите ще включват спиране на поканите за участие на Косово в събития на високо ниво и двустранни посещения от Европейския съюз и страните-членки. Ще има срещи, за да се съсредоточат върху справянето с кризата в Северно Косово и стъпките за намиране на решение.

Санкциите се очаква да включват съвместната работа на групите, които съществуват между Косово и ЕС, които са създадени на базата на Споразумението за стабилизиране и асоцииране (ССА).

Заседанието на подкомисията по търговия, промишленост, митници и данъци, което е трябвало да се проведе на 8 юни, но не се е състояло, вече е отменено. Следващото заседание, което се очаква да бъде прекратено, е на 21 и 22 юни на подкомисията по правосъдие, свобода и сигурност.

Ще има и финансови последици за Косово, пише медията. Предвижда се значително спиране на финансирането от ЕС на няколко проекта, за които Косово е дало предложения в рамките на Инвестиционния фонд за Западните Балкани.

ЕС, като санкция срещу Косово, планира да намали нивото на публично присъствие в съвместни разработки и събития, в които участват членове на правителството на Косово. Очаква се тази мярка да включва срещи в рамките на финансовото сътрудничество.

Дипломатически източници са заявили, че ангажираността с косовските власти във всички тези области ще се върне на нормално ниво веднага щом правителството на Косово предприеме стъпки, които ЕС очаква са в рамките на диалога, които бяха изразени в няколко публични изявления. На първо място има искания за изтегляне на специалните полицейски части от общинските сгради в Северно Косово и обявяване на нови местни избори.

Напрежението на района се увеличи след 26 май, когато косовската полиция помогна на албанските кметове на общините Звечан, Зубин Поток и Лепосавич да заемат постовете си в общините, въпреки съпротивата на местните жители.

Напрежението достигна кулминация на 29 май, когато местните жители със сръбски произход се сблъскаха с войници от мисията на НАТО в Косово КФОР. При сблъсъците са ранени десетки от двете страни.

Кметовете бяха избрани на 23 април, гласове, които са бойкотирани от местните сръбски партии и население.

ЕС и САЩ представиха на Албин Курти три искания: успокояване на ескалацията, провеждане на нови избори в четирите общини и връщане към диалога за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия.

Албин Курти представи план от пет точки.