В четвъртък (22 май) евродепутатите подкрепиха увеличаването на митата за торове и някои руски и беларуски селскостопански стоки, като се стремят да намалят зависимостта на ЕС от този внос. Това се посочва в съобщение, публикувано на Европейския парламент.

Пленарната сесия одобри предложението на Комисията за увеличаване с 50% на митата на ЕС за селскостопански продукти от Русия и Беларус, които все още не са били облагани с допълнителни мита. Целта е да се намали още повече зависимостта на ЕС от тези две страни. Сред продуктите, които ще бъдат засегнати от новите мита са също, са захарта, оцетът, брашното и фуражите за животни.

Текстът предвижда също така 6,5 % мито за торове, внасяни от Русия и Беларус, плюс мита между 40 и 45 евро на тон за периода 2025-2026 г. До 2028 г. тези мита ще нараснат до 430 евро на тон. Смята се, че приходите от продажбата на руски и беларуски торове допринасят пряко за войната срещу Украйна.

Предложените мерки ще намалят значително вноса на ЕС на разглежданите стоки, независимо дали те произхождат от двете страни или се изнасят пряко или непряко от тях. Очаква се това да доведе до по-нататъшна диверсификация на производството на торове в ЕС, което понастоящем е засегнато от ниските цени на вноса.

Законодателството също така възлага на Комисията да следи за повишаването на цените и евентуалните вреди за вътрешния пазар или селскостопанския сектор на ЕС, както и да предприема действия за смекчаване на въздействието.

Предложението е приетп с 411 гласа "за“, 100 гласа "против“ и 78 гласа "въздържал се“.

Постоянният докладчика за Русия Инес Вайдере (ЕНП, Латвия) заявява: "Регламентът, с който постепенно се увеличават митата за продукти от Русия и Беларус, ще помогне да се предотврати използването на пазара на ЕС от Русия за финансиране на нейната военна машина. Недопустимо е три години след като Русия започна пълномащабната си война, ЕС все още да купува критични продукти в големи обеми, като всъщност този внос се е увеличил значително.

Предложението ще стимулира производството на торове в ЕС, което е засегнато от евтиния руски внос, като същевременно ще даде на земеделските стопани време да се приспособят.