ЕС не е имал значителен ръст от две години, но избегна рецесията

©
През последното тримесечие на миналата година икономиката на еврозоната отново стагнира, продължавайки разочароващата тенденция за ЕС, засегнат силно от войните, инфлацията и отслабващите експортни пазари.
Брутният вътрешен продукт (БВП) през четвъртото тримесечие е останал непроменен спрямо предходните три месеца и е с нищожните 0,1% по-висок от година по-рано.
Слабото представяне се дължи до голяма степен на Германия, която по-рано потвърди, че БВП се е свил с 0,3% през последните три месеца на годината.
БВП на Франция стагнира, въпреки че е избегнал свиване, само защото вносът е паднал по-бързо от износа. Слабостта в двете най-големи икономики в еврозоната е била частично компенсирана от по-силните от очакваното резултати на Испания и Италия.
Тези цифри означават, че еврозоната е избегнала две последователни тримесечия на отрицателен растеж, класическото определение за рецесия в икономиката.
Това обаче означава също, че от средата на 2022 година ЕС не е имал значителен растеж.
"Разликата между -0,1% растеж и нулев растеж е доста безсмислена по отношение на стандарта на живот или какъв трябва да бъде отговорът на политиката“, обяснява Пол Донован, главен икономист в UBS Wealth Management.