Разговорите между САЩ и Русия относно войната в Украйна ще започнат във вторник, съобщиха многобройни източници за CNN. 

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, специалният пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф и съветникът по националната сигурност Майк Уолц пътуват до Саудитска Арабия за разговорите.

Саудитски служител е заявил пред CNN, че те ще бъдат не само домакини и ще участват в ролята на посредници. Саудитският екип ще бъде ръководен от съветника по националната сигурност на страната.

Украински официален представител заяви, че те няма да присъстват на разговорите, въпреки че Кийт Келог, пратеник на администрацията на Тръмп за Русия и Украйна, е обсъждал набор от "двупосочни“ преговори и ще бъде в Киев тази седмица. В неделя президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинците ще участват в преговорите.

Новината за разговорите между САЩ и Русия дойде в момент, когато министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър заяви в неделя, че е "готов и желае“ да разположи британски войски на терен в Украйна, за да наложат мирно споразумение, ако е необходимо.

В статия за вестник Daily Telegraph Стармър заяви, че не приема леко тази възможност, но се аргументира с това, че помощта за гарантиране на сигурността на Украйна ще укрепи и сигурността на Обединеното кралство и Европа.

Той призова европейските държави да увеличат разходите си за отбрана и "да поемат по-голяма роля в НАТО“, но заяви, че подкрепата на САЩ ще остане от решаващо значение за гарантирането на мира. Министър-председателят заяви също, че през следващите дни ще се срещне с Тръмп и други съюзници от Г-7, за да осигури стабилно споразумение.

Стармър е сред европейските лидери, които ще участват в извънредна среща на върха за Украйна в понеделник на фона на нарастващата загриженост, че стремежът на администрацията на Тръмп да работи с Русия за прекратяване на войната ги е оставил в изолация.

Елисейският дворец съобщи, че френският президент Еманюел Макрон ще проведе "неформална“ среща в понеделник с "правителствените ръководители на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, както и с председателя на Европейския съвет, председателя на Европейската комисия и генералния секретар на НАТО“.

В събота Стармър нарече европейската среща момент, който се случва "веднъж на поколение“ за националната сигурност, и заяви, че Обединеното кралство "ще работи, за да гарантира, че ще запазим САЩ и Европа заедно“, според изявление на Даунинг стрийт. "Не можем да допуснем каквито и да било разногласия в алианса да отклонят вниманието ни от външните врагове, пред които сме изправени“, каза той.

Тръмп открито говори за това, че саудитците играят ключова роля в преговорите, а страната е важна част от външната политика на САЩ по време на неговото президентство.

Само преди седмица саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман помогна за освобождаването на Марк Фогел в Русия.