В рамките на нови и засилени усилия за прекратяване на войната в Украйна Съединените щати са представили на европейските си съюзници проект за мирно споразумение, който предвижда прекратяване на огъня и частично облекчаване на санкциите срещу Русия, съобщава Bloomberg.

Проектът е бил поставен на масата на срещи, проведени в Париж в четвъртък, на които са присъствали официални представители на САЩ, Франция, Германия, Великобритания и Украйна, както и на среща между френския президент Еманюел Макрон и американския пратеник Стив Уиткоф. Според европейски дипломати предложението на САЩ по същество включва "замразяване“ на конфликта с оставане на руските сили в завзетите украински територии, като същевременно се отхвърля искането на Украйна за членство в НАТО.

Според същите източници на американската агенция планът не е равнозначен на окончателно мирно споразумение и се отбелязва, че нито една европейска държава няма да признае официално суверенитета на Москва над окупираните територии. В същото време изпълнението на плана зависи изцяло от волята на Кремъл да спре военните действия.

Украинският президент Володимир Зеленски, коментирайки плана от Киев, изрази раздразнението си от изявленията на Уитков, подчертавайки, че американският пратеник "няма мандат да преговаря за украинските територии“. "Ние не обсъждаме територии, докато няма прекратяване на огъня“, заявява той и допълва: "Украинските територии принадлежат на нашия народ“.

Според източници, цитирани от Boomberg, украинското правителство вече е приело възможността за прекратяване на огъня, но настоява, че Москва първо трябва да се съгласи на тази основа, преди да се пристъпи към каквито и да било други обсъждания. Украинската делегация в Париж се е съсредоточила главно върху процедурите за наблюдение на прекратяването на огъня и формирането на евентуални мироопазващи сили.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обаче предупреди, че Вашингтон не възнамерява да продължи усилията си за постигане на мир в продължение на "седмици или месеци“, ако няма бърз напредък. "Трябва да видим незабавно - имам предвид в рамките на няколко дни - дали този процес може да проработи. Ако не, имаме други приоритети“, заявява той.

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс изглежда по-оптимистично настроен от Рим, като заявява, че според него има изгледи за прекратяване на войната.

Държавният департамент потвърди, че САЩ официално са представили на всички участващи страни "рамка за постигане на траен и устойчив мир“. Не бе уточнено дали изпълнението на плана ще бъде обвързано с постепенното вдигане на санкциите срещу Русия, което се смята за особено чувствително за европейските партньори, тъй като изисква единодушие сред държавите членки на ЕС.

Съобщава се, че Москва иска отмяна на санкциите и прекратяване на оръжейните доставки за Украйна в замяна на прекратяване на огъня. В същото време тя настоява за признаване на анексирането на Крим и четирите области Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. В интервю за Fox News Уитков говори за споразумение, което "се върти около пет региона“, но не даде повече подробности.