Проф. д-р Атанас Щерев, лекар и общественик, известен като "бащата на инвитрото“ в България, в интервю пред Агенция "Фокус".

Днес отбелязваме Бабинден по стар стил. По случай Деня на родилната помощ акушерките и гинеколозите наш гост е бащата на инвитрото в България, който празнува своя професионален празник. Казвам добър ден на проф. Атанас Щерев. Много ми е приятно да сте наш гост, професоре. 

 

Добър ден, здравейте.  

 

Вие от десетилетия допринасяте за репродуктивната медицина в България и сте призван да давате живот. Във връзка с празника бих искала да ви попитам какво ви мотивира вече толкова години да сте посветен на делото да помагате на хората да имат деца и да създават поколения? Все пак вие сте сбъднали мечтата на хиляди да имат дете.  

 

Всеки акушер-гинеколог знае, че това е една изключително трудна професия. Тогава, когато се срещаш с болката и с болестта на хората, е изключително трудно затова, защото трябва при всички случаи да победиш. Иначе става много лошо. Но от друга страна тази професия има благословени минути, когато се ражда новият живот. И това нещо дава сили, сигурен съм, на моите колеги, акушерки, лекари да се справят с трудностите. 

 

Все повече жени у нас, и не само, забременяват ин витро. Това сякаш е тенденция. Според вас каква е причината за това? Репродуктивните проблеми или явлението, че все повече българи решават да имат деца на по-напреднала възраст? 

 

Едно изследване преди години показа, че първичният стерилитет с жена, която никога не е забременявала и се лекува за забременяване, е еднакъв в България, във Франция, в Тунис и не се променя много в годините – остава около 6% този първичен стерилитет. Това показва, че не се увеличават причините за това да не може да забременее една жена, а социалните условия налагат забременяването да става по-късно. Затова, защото ако преди години едно дете на 6-, 7-, 10-годишна възраст вече е било готово да бъде работна ръка, то днес един човек на 30-годишна възраст обикновено се учи, натрупва опит и чак тогава би могъл да бъде самостоятелен, за да създаде и подпомага семейство. И според мен тази тенденция за отлагане на забременяването в една по-късна репродуктивна възраст ще продължи и това налага вече нови подходи за терапия на жените, които не могат да забременеят. 

 

А що се отнася до репродуктивните проблеми, какви са основните причини за безплодие и при жените, и при мъжете всъщност?  

 

Ние изследваме, разбира се, най-напред мъжа, когато има репродуктивни проблеми в семейството, но мога да кажа, че една от основните причини за фертилитет, това е затлъстяването. Това е бич в съвременна България. Смята се, че около 50% от населението е с наднормено тегло поради обездвижване, неправилно хранене. Това е нещо много важно, да се разбере, че поддържането на нормално тегло е свързано с по-доброто здраве. От друга страна, това, че някак си се неглижира образованието на младите хора, на децата в средното училище от 12- до 15-, 16-годишна възраст – там трябва да има здравна и сексуална просвета. В часовете трябва да влязат специалисти и да говорят непрекъснато за това как трябва да се подготви за живота и за сексуалния живот младият човек затова, защото продължават да се правят аборти по желание. Това е един неефективен способ за планиране на семейството и на това човек да има деца. Това нещо трябва да се профилактира, трябва да се говори. Има достатъчно модерни контрацептивни методи, с които да се намали до минимум тази практика. И също така половата, сексуалната култура ще позволи да се намали предаването на сексуално трансмисивни инфекции, които също имат своята роля за възникване по-късно на фертилитет.  

 

Абсолютно съм съгласна с вашето мнение. Бих искала да ви задам един друг въпрос, който засяга друг проблем в репродуктивната медицина, но непряко, а именна акушерската професия, която всъщност празнува на Бабинден. Тази професия подценявана ли е, има ли недостиг на такива кадри в областта? Понеже и напоследък се появиха доста скандали, знаете, и много хора казаха, че всъщност има голям недостиг на акушерки в България. 

 

Поначало, сравнявайки колко са лекарите и колко са акушер-гинеколозите специално на хора от населението в България, можем да кажем, че тук има добра задоволеност на тази категория от страна на лекарите затова, защото – да, има общо взето достатъчно акушер-гинеколози, както в страни от Западна Европа. Що се отнася до акушерките, тези безкрайно необходими труженици в акушерството и гинекологията, те са по-малко, двойно по-малко, отколкото би трябвало да бъдат, както и медицинските сестри в България. Това е проблем за нашето здравеопазване и аз не мога да разбера административните трудности, които имат учебни заведения, да въведат обучение на акушерки, медицински сестри, фелдшери и лаборанти. Това нещо трябва от правителството всячески да се подпомага, затова, защото ние се нуждаем от все повече такива медицински специалист, медицински сестри, акушерки и други. И също така трябва да се промени според мен техния статут, възможността да работят самостоятелно и това ще им даде възможност да получават по-високи доходи, което пък ще спре една негативна тенденция най-добрите от акушерките и медицинските сестри да заминават за Западна Европа или другаде по света, за да могат да получават по-големи доходи.  

 

Абсолютно. Това е едно добро решение, което управляващите е добре да вземат предвид. Всъщност то има и други възможни решения, но наистина този проблем трябва да бъде дискутиран и решен. За финал на нашия разговор бих искала да ви помоля да дадете съвет, който вълнува всички наши майки, а именно – по какъв начин да родят. Това е един тенденциозен въпрос, така да го нарека, относно младите майки. Повечето се страхуват от нормалното раждане. Какво ще ги посъветвате като специалист – нормално или секцио раждане е по-добрият избор? И у нас всъщност какво предпочитат младите майки от двете? 

 

Младите майки предпочитат секцио цезарея или оперативното родоразрешение и това е против техния интерес. Оперативното родоразрешение чрез секцио е най-лесното нещо за лекарите акушер-гинеколози и е най-лесното нещо за родилките. Обаче това е по-опасно, неколкократно, поведение, отколкото нормалното раждане. Нормалното раждане има редица предимства, когато говорим също така по отношение на новороденото и по отношение на самата майка. Тук няма време и възможност, за да ви изложа всички тези аргументи, но световната общественост на акушер-гинеколози категорично смята, че по-малко от 10% секцио са опасни за новородените деца, а повече от 15% секции са опасни и стават много опасни за раждащите жени. Така че нормалният процент на секцио цезарея би трябвало да се движи между 10 до 15%. В страните, които нямат достатъчно здравна култура, бих казал, този процент се движи 50, 60, 70 и повече дори процента, което силно уврежда интересите точно на родните бебета и на раждащите жени. Така например в Западна Европа средният процент на секцио цезарея е около 17-20%, докато в Бразилия, в Мексико, в Русия, Китай средният процент на секцио цезарея е около 50%. Това е лоша епидемия, която завладява много хора, без да знаят истинската стойност на нормалното раждане или на секцио цезарея. И аз заедно с моите колеги поддържаме непрекъснато знанията на жените и обясняваме какви са предимствата за новороденото и за раждащата да роди нормално. 

 

Благодаря ви, професоре, за този разговор.