Проф. Даниела Дашева за хазартните реклами: Еднозначно няма как да кажем – ето, да забраним рекламата или да не я забраним

©
Темата на деня ни е свързана с разразилата се буря от реакции, свързана с евентуално промяна на закона, засягащ рекламирането на хазартните компании у нас. Доста футболни президенти, че даже и Българският футболен съюз (БФС) излязоха с декларации против това, като обясняват, че това е един от основните приходи на футбола у нас, като БФС категорично осъжда тиражираните намерения за бъдещи промени в закона, като определя това като пореден опит за печелене на политически дивиденти. Това се казва в част от публикуваната доста дълга и широка позиция на БФС. Сега по тази тема за хазарта, рекламите, децата и спорта включваме проф. Даниела Дашева – бивш служебен министър на спорта и настоящ заместник-председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в Народното събрание. И не на последно място, държа да подчертая – преподавател в Националната спортна академия, където имах честта да съм сред нейните студенти. Здравейте, проф. Дашева.
Здравейте на вас и на вашите слушатели.
Да започнем, да ни разкажете откъде тръгна всичко това и нещо, което се случи вчера и днес, всички тези… като започнем от БФС, президенти на футболни клубове, които сега определят тези евентуални промени, но аз така и не разбрах за какви промени става въпрос и дали въобще има нещо свършено по тази тема.
Аз не зная защо съществува такава дискусия днес, тъй като промени до момента не са инициирани, тъй като този проблем е изключително сложен. Проведе се, разбира се една дискусия в Комисията по въпросите за децата, младежта и спорта, но тя не беше с характер на промени, не бяха инициирани промени. Тази дискусия беше инициирана от Националната мрежа за децата, Асоциация "Родители“ и други организации, свързани с проблемите на рекламата в страната, като СЕМ, Национален съвет за саморегулация, също така и Комисията за закрила на децата. Аз винаги казвам, че такива дискусии са полезни, тъй като успяхме да чуем мнението както на страната на децата, родителите, проблемите, свързани с т.нар. хазартна зависимост, хазартна реклама, но от друга страна пък успяхме да чуем и мнението на представителите на хазартните оператори, онлайн оператори. Присъства гейминг асоциацията "Уинбет“, които също изказаха мнение и се съгласиха, че има възможност да настъпят някои промени, но не са предлагани и конкретни промени. Беше интересна дискусия.
А иначе тази среща фактически защо беше инициирана, от кого и какви… Предполагам притеснения на родители бяха в основата.
Национална мрежа за децата заедно с Асоциация "Родители“ инициира тази среща, тъй като явно по време на Световното първенство в Катар – така споделиха те, е имало твърде много реклами във време, в което по принцип реклама на зависимости не би трябвало да има, в онова, гледаното време. Така че от тях тръгва инициативата на базата на петиция, която е подписана от достатъчно голям брой хора – някъде, доколкото чух, към 4000. И разбира се, след като засяга децата, спорта, младежта, е нормално да се обсъжда и дискутира в тази комисия. И това направихме ние, просто дискутирахме върху проблема, какво е тяхното притеснение, какви практики съществуват в други страни, какво е възможно да се направи така, че този проблем или тези проблеми да бъдат решени, тъй като въпросът е изключително сложен, има много страни и еднозначно няма как да кажем – ето, да забраним рекламата или да не я забраним, или да забраним функционирането на различни хазартни оператори. Това е невъзможно. Разбира се може да се мисли за някакви пълни промени, но нищо не е мислено, нищо не е обсъждано като законови промени. Трябва много дискусии да се състоят, за да може, смятам, да се пристъпи и към някакви законови промени. До момента няма никакви такива притеснения.
Един вид тази среща беше преди – колко, три седмици горе-долу, мисля?
На 20 декември беше тази среща.
Да, и някак си пък чак толкова време сега, след това излиза някаква реакция от БФС дори, в клубовете. Защо толкова време са се забавили – някак си нищо…
Не зная, може би тях трябва да питате защо тази реакция е сега, тъй като аз и тогава не видях големи притеснения в доставчиците на такива услуги, тъй като те самите се съгласиха, че може да подпишат някакъв етичен или друг кодекс. И доколкото знам, те са го направили – 12 онлайн хазартни оператори са се съгласили по отношение на няколко определени точки, в които фигурира т.нар. морално поведение, отговорно залагане, всички тези термини, които са въпрос на саморегулация, и те са свързани с функционирането и този Национален съвет за саморегулации, където постъпват и различни видове жалби. Но в това време между 20 и днес не зная какво се е случило. Сигурно тях трябва да ги попитате, тъй като от тогава ние не сме дискутирали проблеми, свързани с /…/
Не се е случило някакво развитие по тази тема.
Не, няма развитие.
А иначе да обясните. Не са стартирани тези стъпки, които по моята обща култура, трябва да влезе в комисии в Народното събрание, всички тези законопроекти, нещо, което трябва да се организира, което един вид няма как и да влезе от днес за утре в сила.
Не, не, не. Ние просто се съгласихме, че трябва да се водят дискусии, тъй като – да, важно е, децата са важни, младите хора са важни и ние трябва да ги предпазим от всички видове зависимости, които съществуват наистина. Ние трябва да го направим. Въпросът "Как?“ е много сложен, тъй като аз пак казвам: този проблем има две страни, защото е факт, че самите те споделиха онлайн и другите хазартни оператори, че те подпомагат спорта, не само спорта, разбира се, и други социални сфери, което е и така. Така че стъпките към ограничаване или ограничаване на рекламата са сложни стъпки и трябва да бъдат много добре обмислени. И няма как само след една дискусия това да се реши, тъй като от друга страна спортът има и Спортния тотализатор също. Много от средствата за спорта са по линия на Българския спортен тотализатор, така че доста са проблемите, страните на този въпрос и трябва да се подхожда много внимателно, в никакъв случай с бързане, тъй като няма да спечелят нито децата, нито родителите ще спечелят от това, нито пък другата страна, която да речем също така е заинтересована. Изключително сложен въпрос. Необходими са норми на регулация. Да, факт е, трябва да има чрез различни органи и семейството…
В крайна сметка един вид родителите са притеснени от многото реклами, а самият бранш на тези бетинг компании казва: да, можем ние сами да се регулираме, но пък как ще се случи това е доста трудно да се каже. Излиза ли, че от тези декларации, за които казах и аз – на БФС давам за пример, че един вид скоро можем да станем свидетели на някакво противопоставяне на такива мисли за децата, но от друга страна клубовете да се сблъскат с тези неправителствени организации и тази Национална мрежа за децата и Асоциация "Родители“? Как ще се намери там решението?
Не ми се ще да се стигне до противопоставяне. Трябва отново да станем, да бъдем на една маса, да дискутираме, за да решим тези проблеми така, че те да бъдат в полза – аз пак ще кажа, преди всичко на децата и техните родители, защото те за нас са важни. Но също така и спортът се нуждае от средства, нали? Ние нямаме Закон за спонсорството, начинът за финансиране на професионалния спорт основно знаете как се случва – той е на базата на тези… хазартът всъщност дава достатъчно средства, това не е тайна за никого. Но пак казвам, на първо място трябва да бъдат децата, родителите, да не провокираме тази зависимост да откъснем децата, но от друга страна също трябва внимателно да подхождаме и към възможностите професионалният спорт да има възможност да се финансира. Изключителна сложен въпрос, пак повтарям, не зная дали толкова на закони или норми на регулация. Много е сложен въпросът. Аз и по време на комисията казах, че въпросът е доста сложен и да се открие границата между превенцията, децата, които са изключително важни, и другата страна е сложна задача. Но можем, трябва да опитаме да го направим наистина.
Да, в такъв случай евентуално някакъв чуждестранен опит проверявано ли е, има ли някъде нещо, което можем да кажем за пример?
Те, примери и опит – различен. Самата Национална мрежа за децата се беше подготвила и посочи какви са практиките в други страни, законодателна регулация в други европейски страни и не само европейски. Различна е практиката, много е различна. Има страни, в които рекламата е абсолютно разрешена, други, в които рекламата е частично забранена, трети, в които рекламата е напълно забранена. Така че… Но в едно нещо има съгласие – че тази реклама не трябва да бъде насочена, т.е. трябва децата и младите хора да бъдат предпазени от тази реклама. И практиките са: забранява се реклама в часове да речем от 19.00 до 22.00 часа, в тези, най-гледаемите часове има такива практики. Рекламиране на някои видове залагания да речем в Полша, които може би привличат младите хора, и т.н. Много е различна практиката, например във Великобритания е напълно свободно рекламирането, в Ирландия пък е частично забранена рекламата, в близки нам страни тук – Сърбия, Македония, тя е разрешена. Пак повтарям – изключението е реклама по отношение на деца, на малолетни. То това е смисълът. Всичко останало – разбира се. Трябва да се предпазят децата. Така че практиките са различни, те не могат да бъдат обединени в една. Чух на тази дискусия, че в някои от страните, където е била повече разрешена, т.е. частично забранена, като Италия например, сега се въвеждат някакви нови изисквания по отношение на саморегулацията, директната, индиректната реклама. Всяка страна, съобразно това какво е по-важно или как да направи така, че да има по-малко зависимости, прави своето законодателство.
Добре, благодаря ви много, проф. Дашева. Даже мисля, че можем да завършим с това, че евентуално в последващата ви работа трябва представители също на БФС явно да има, защото това, което разбирам, засега няма кой знае каква сериозна причина за сериозното негодувание на отборите, на БФС като цяло и явно ще трябва и БФС да присъства на следващата такава среща.
Предполагам и не само БФС, вероятно и други федерации, които имат отношение, трябва да присъстват.
Да, и като цяло спортът, който има отношение, да.
Да, присъства, разбира се, Министерството на младежта и спорта чрез зам.-министър Вучков, беше на срещата. Те представиха Закона за хазарта и член №10 и тези отчисления тази година, които ще възлизат на 6 милиона лева за програми, свързани с превенция на различните видове зависимости, но сигурно трябва по-широк кръг от хора да обсъдят този проблем. Но за момента не виждам някакви притеснения, поне от наша страна. Аз не зная, не мога да гарантирам от страна на другите политически групи какво се случва, но…
Добре, благодаря ви много за това участие, проф. Дашева.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Атанас Зафиров: Управляващите показахме, че колкото и да сме разл...
12:57 / 02.05.2025
Доц. д-р Ива Гаврилова: Кожата помни незащитеното излагане на слъ...
14:34 / 29.04.2025
Андрей Новаков: Войната ни е вече до главите. България може да бъ...
07:30 / 27.04.2025
Проф. Милена Стефанова: Столична община в нито един момент не е б...
17:32 / 25.04.2025
Антон Хекимян: Между Васил Терзиев и Борис Бонев има взаимна непо...
12:10 / 24.04.2025
Еврошампионът по борба Кирил Милов: Ще съм много по-щастлив, ако ...
16:59 / 23.04.2025
Актуални теми