Можем да сервираме традиционни български ястия под формата на гурме. Това заяви в предаването "Животът на фокус" на Радио "Фокус" шеф Николай Тихомиров във връзка с гурме кухнята.

"Има ужасно много рецепти, които, за жалост, са трудни за вадене и популяризиране, защото ние живеем в т. нар. "ПостБалкантурист" епоха. Има грешни схващания и те са предимно в хората, които  гледат телевизия, но това е свързано с поставяне на един етикет на дума, който не е докрай прецизен. Оттам идва и объркването на повечето хора. Гурме може да е всяко нещо, дори един таратор. Въпросът е колко техника и любов вкарате в него", каза той.

Шеф Тихомиров сподели, че в момента кулинарията в страните от Близкия изток се развива с много бързи темпове. Тази пролет ресторанти в Бахрейн и Абу Даби са получили първите си звезди "Мишлен". 

"В държавите от Персийския залив има много западно влияние – те са бивши колонии. В момента, в който аз работех там, те започваха това гастро чудо, което сега се случва. В момента същата част от света избухва. Първите ресторанти със звезда "Мишлен" в Абу Даби и Бахрейн са от тази пролет. Каквото се случваше в Европа, се случваше до пандемията. Америка също в момента отстъпва", обясни той.

Той обясни и какви са особеностите на арабската кухня. 

"Основната разлика при тях, освен че не ядат свинско, те все още използват много подправки, защото има една тенденция колкото повече се придвижваш на запад, толкова по-безвкусна става храната. Те използват повече подправки", каза още кулинарният експерт.

По думите му арабската и западната кухня се различават по това, че втората е по-безвкусна заради липсата на подправки. 

"Колкото по-на запад отивате в Европа, толкова храната става по-"бленд" и по-безвкусна. Това е така, защото там битува митът за солта от вече 50-60 години. Тяхната медицина ги съветва да ядат малко сол, а това в един момент става никаква сол и това се отразява на крайния вкус", допълни шефът.

Надя БРАЙТ