При подбора на екип най-важна е синергията. Трябва да подбираме хората така, че те да си пасват, да имат общи ценности и интереси. Това е базата, върху която стъпва всяка една организация. Това каза Павлина Лозева – експерт в областта на подбора на персонал, формирането на екипи и невербалната комуникация, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.  

Като специалист по подбор на персонал тя смята, че не трябва да се правят компромиси по отношение на ценностната система на човек. "Ако дойде един човек, който е с изключително добри познания в определена сфера, но не отговаря на доброто вписване в екипа, не бих си позволила да взема такъв човек. Ценностната система, характерът на човека са ключови. Ние може да си позволим да инвестираме време да обучим човек, но представете си как се инвестира време да пренаредиш ценностите на един човек – това на практика не би могло да се случи“, обясни тя.  

Сред най-честите причини за конфликтите на работното място експертът посочи неправилно разпределение на задачите. "Добре е, когато се дават задачите на екипа, да бъде точно и ясно коя задача на кого се дава, т.е. ръководителят да ги разпределя по такъв начин, че да не се стига до конфликти, и това да е ясно за всички още в началото. Ако това не се случи, би могло да бъде предпоставка за конфликти в екипа“, обясни Павлина Лозева.

Възникналите на работното място конфликти трябва да бъдат анализирани от ръководството, за да се види от какво са били провокирани и да се извлече максимума от тях, допълни тя.

На 7 и 8 юни в Нов български университет Павлина Лозева организира практически курс "Тайният код на невербалната комуникация. Езикът на тялото: четене на сигнали в работна и лична среда“.

Невербалната комуникация включва няколко компонента, свързани с позиционирането на човек в пространството, с неговото лице, тяло, движения, жестове, мимики, тон на гласа. "Несъзнателно анализираме всичко и всеки от нас чете невербалната комуникация в по-малка или по-голяма степен. Не можем да контролираме лимбичната си нервна система, тя реагира преди ние да кажем каквото и да било“, допълни Лозева.