Мистериозните "живи скали“ в Румъния "раждат“ нови и растат с до 2 инча на всеки 1000 години, пише Daily Mail“.

"Живите скали“ в Румъния са естествено образувани от геоложки процеси, камъните са съставени главно от каменно ядро, заобиколено от пясъчна черупка. По време на дъжд се случва вътрешна реакция, която създава натиск и ги кара да растат.

Те изглеждат като нещо от извънземна плантация. Но "живите“ скали на Румъния са наистина от тази Земя, известни са като "тровантите“.

Започвайки като камъчета и нараствайки с около 2 инча на хилядолетие, тровантовите камъни са уникални минерални структури, които имитират живота на растенията и бозайниците.

Тровантните камъни са открити в малко румънско село, наречено Костещи, на около 50 мили западно от столицата Букурещ.

Те изглеждат като издухани мехурчета, направени от камък, и се различават значително по размер, някои с диаметър няколко фута, други достатъчно малки, за да се поберат в дланта на ръката.

"Тровантите от Румъния имат много различна възраст“, каза д-р Мирча Тиклеану от Геоложкия институт на Румъния пред MailOnline.

"Тровантите не се появяват просто от земята; те присъстват в масата от пясъци с различна геоложка възраст, които достигат до естествени разкрития или в пясъчни кариери.“

"Думата "тровант“ е използвана за първи път в геоложката литература от Румъния“, каза д-р Тиклеану.

Посетителите на обекта Костещи могат да се разходят покрай голямото разнообразие от сферични и елипсовидни трованти, които растат бавно с течение на времето в присъствието на дъждовна вода.

Те се състоят главно от твърдо каменно ядро, заобиколено от пясък, който образува черупката.

Минералите в дъждовната вода образуват вътрешна реакция, която създава вътрешно налягане, което кара скалата да расте и да се умножава.

Подобно на пръстените, които образуват обиколката на дърветата, тровантите разкриват слоеве, когато се нарязват, всеки от които представлява период на растеж.

Въпреки че не са живи в научен смисъл, местните жители и туристите ги описват като "живи“ поради начина, по който изглежда, че се променят с времето.

Костещи не е единственото място, където се намират тровантите; проучване, съавтор на д-р Тиклеану, ги описва в цялата карпатска област на Румъния.