Дойде пролетта, а с нея и дългите почивни уикенди. По-дългата почивка има позитивно отражение на производителността и благосъстоянието на служителите, както и за изменението на климата. Оказва се, че всъщност по-кратката работна седмица може да помогне на планетата.

Джулиет Шор, икономист и социолог в Бостънския колеж твърди, че по-кратката работна седмица е ключова за постигане на намаленията на въглеродните емисии, от които се нуждае светът, пише BBC.

"С течение на времето, когато страните намаляват часовете работа, техните въглеродни емисии спадат“, казва тя. 10% намаление на часовете е свързано с 8,6% спад на въглеродния отпечатък, според проучване на Schor през 2012 г.

Един от най-важните фактори, допринасящи за климатичните ползи от по-кратката  работна седмица, е именно намаляването на пътуванията до работното място. 10% намаление на времето за пътуване до работното място е наблюдавано от компаниите, участвали в проучването в Обединеното кралство, а по-голямо намаление от 27% е наблюдавано в проучването в САЩ.

Когато хората работят по-малко, те имат повече свободно време за устойчиви дейности, които често отнемат повече време. Много хора прекарват времето, спестено от липса на пътуване или работа, ангажирани с дейности с ниски въглеродни емисии, като например туризъм или хобита, свързани с оставането у дома.