Лятото е съвсем близо. Има няколко градински задачи, изискващи много време, с които трябва да се заемете сега, преди да стане твърде горещо. Изпълнението на следните задължения през следващите няколко седмици ще ви спести време в дългосрочен план и ще ви даде възможност да започнете градинския си сезон по правилния начин.

1. Тествайте почвата си

Тестването на почвата е най-добрият начин да разберете дали тя е с недостиг на основни хранителни вещества или дали нивото й на pH е в правилния диапазон за градински растения. Ако никога не сте тествали почвата си, сега е моментът. Ако не сте тествали почвата си от 3 или 4 години, е добре да го направите отново, тъй като химичният състав на почвата се променя с времето. Изпратете проба в лаборатория за тестване или можете да закупите домашни комплекти за тестване на почвата. Резултатите от теста трябва да включват препоръки какво да добавите, ако е необходимо да коригирате pH или нивата на хранителните вещества.

2. Проверка и ремонт на инструменти 

Прегледайте инструментите си и се уверете, че са в добро състояние. Заточете остриетата на градинските си ножици и ножици за клони и смажете дървените дръжки с масло. Поправете или сменете повредените инструменти. Прегледайте косачката си за трева, заточете острието й и долеете масло. Проверете вашата косачка за плевели, духалка за листа и други електрически инструменти, за да се уверите, че са готови за работа.

3. Проверете напоителната система и настройте таймерите

Ако имате напоителна система, проверете дали тя няма течове или запушвания, които може да са се образували през зимата. Ако сте подготвили системата за зимата, свържете я отново и я промийте, след което я пуснете, за да се уверите, че работи правилно. Накрая, уверете се, че таймерите ви са настроени на правилния график.

4. Засадете дървета и храсти 

Засаждането на нови дървета и храсти сега им дава известно време да се установят, преди да настъпят летните горещини. Това е и подходящ момент да преместите младите дървета или храсти, ако сте решили, че се нуждаят от преместване. Не забравяйте да поливате редовно всички нови насаждения.

5. Подрязване на пролетноцъфтящи храсти 

Храсти, които цъфтят през пролетта, като форзиция, цъфтяща дюля, люляк и вейгела, образуват цветните си пъпки от края на пролетта до лятото на годината преди да цъфтят. Идеалното време за резитбата им е веднага след цъфтежа, за да премахнете нежелания растеж, без да жертвате цветовете на следващата година. Отстранете всички мъртви или повредени клони или клони, които се трият един в друг.

6. Засаждане и разделяне на многогодишни растения

Ако планирате да добавите многогодишни растения към лехите си, сега е моментът. Ако вашите цъфтящи през лятото и есента многогодишни растения са станали твърде големи за пространството си, изкопайте ги и ги разделете. Пресадете разделените растения другаде в или ги споделете с приятели и съседи. Изчакайте до есента, за да разделите цъфтящите през пролетта многогодишни растения, съветват от Better Homes & Gardens.

7. Торете цветните лехи 

Едногодишните и многогодишните цветни лехи ще се възползват от торене с 2,5 до 5 см компост. Като алтернатива можете да торите с бавно освобождаваща се тор за растения. Червеите и други почвени организми ще помогнат за разпределението на хранителните вещества до корените на растенията. Ако наторите моравата си, близките дървета и храсти може да не се нуждаят от допълнителен тор. 

8. Плевели и мулч

Премахнете плевелите, които може да са се появили в лехите ви, след което нанесете нов слой органичен мулч с дебелина 7,5 до 10 см върху всички лехи, както новозасадени, така и вече установени. Мулчът помага за смекчаване на колебанията в температурата на почвата, предотвратява изпаряването на водата и образуването на почвена кора и потиска плевелите. Докато се разгражда, той подхранва почвата и подобрява нейната текстура. Освен това придава на лехите ви приятен и подреден вид.

9. Ремонт

Проверете оградите, подпорните стени, терасите, беседките, навесите и пейките за повреди, които може да са възникнали през зимата. Поправете ги и нанесете уплътнител, боя или байц, ако е необходимо. Ако имате стъпала, проверете дали не се нуждаят от повторно нивелиране. Ако сте подрязали около лехите или пътеките си, за да оформите бордюр, сега е моментът да го освежите. 

10. Чисти саксии и сандъчета

Проверете саксиите и сандъчетата, за да се уверите, че са в добро състояние. Отстранете старата почва и ги почистете. Преместете саксиите на желаното място и ги напълнете с чиста, прясна почвена смес. Засадете веднага щом времето позволи, за да можете да се наслаждавате на градините си през целия сезон. 

11. Почистете хранилките за птици

Изпразнете хранилките за птици от стари семена и ги измийте с мек (10-процентов) разтвор на белина. За да поддържате птиците в задния си двор здрави, почиствайте редовно хранилките през целия сезон. Сменяйте водата поне веднъж седмично.