Акад. Трайков: Мъжете, които се женят за интелигентни жени, имат по-малък риск да развият Алцхаймер

©
Наскоро обаче нидерландско проучване преобърна това разбиране.
"Класическото мислене на лекарите е да търсим причината и ранните симптоми. Но истината е, че причината за натрупването на този белтък не е напълно ясна. Възрастта е рисков фактор, да, но ние открихме хора, които имат този белтък не от 10, а от 20 години и все още не са развили Алцхаймер. Това пренасочи вниманието ни – започнахме да изучаваме именно тези хора, които имат натрупвания, но не боледуват“, коментира в студиото на NOVA академик Лъчезар Трайков.
Ключова роля играе отосклерозата – състояние, което засяга кръвоносните съдове и в последните години се превърна в "любима тема“ и на невролозите.
Отосклерозата се оказа свързана с дълголетието на мозъка. Има хора, които живеят с този "лош белтък" в мозъка, но го държат на ниски нива, без развитие на деменция – и в същото време при тях не се наблюдава отосклероза. Тоест, съдовото здраве е изключително важно. Хората, които контролират добре кръвното налягане, нивата на холестерол и кръвна захар, теглото си, избягват обездвижване, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол – те могат да имат "лош белтък", но да не развият болестта
Според изследването сред столетници, които не са развили деменция, се установяват и други общи черти: те не злоупотребяват с алкохол или наркотици, като ако консумират алкохол, това е предимно червено вино. Хранят се балансирано, поддържат здравословно тегло и водят активен начин на живот. Психичното здраве също играе роля – положителна нагласа към живота, социални контакти и интелектуална стимулация - като решаване на судоку и кръстословици, са важни елементи.
Каква е вашата лична рецепта за дълголетие?
Има проучване, че мъжете, които се женят за интелигентни жени, имат по-малък риск да развият Алцхаймер. Друго изследване пък сочи, че романтичната любов е протективна за мозъка.
Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
Учени в Уелс са сравнявали случаите на деменция в зависимост от това дали хората са били ваксинирани срещу херпес зостер или не. Херпес зостер се причинява от вируса, който предизвиква и варицела (шарка). Резултатите показват, че ваксинацията може да намали риска от развитие на деменция.
"Това проучване подчертава колко сериозен проблем е деменцията. Според данни на Световната здравна организация, към 2021 г. в света има 51 милиона случая. Всяка година се добавят още 10 милиона, като жените са непропорционално по-засегнати“, коментира в студиото на "Пулс“ вирусологът от БАН професор Радостина Александрова.
"Второто важно нещо, което показа това изследване, е възможната връзка между вирусите и развитието на деменция. Остава още много да се изясни, но именно това поражда въпроса – възможно ли е ваксините да играят защитна роля?“, добавя тя.
"Учените уточняват, че поставянето на ваксината срещу херпес зостер не оказва влияние върху други основни причини за смърт и заболяване, извън деменцията и самия херпес зостер" подчерта проф. Александрова.
Каква е вашата рецепта за здраве?
Любов – в най-широкия смисъл на думата. Да имаме душа, за да откриваме чудесата, скрити в света около нас. Да не спираме да мечтаем и да творим, и да не се страхуваме да започнем отначало.