“Казанлъшката гробница"остава една от най-култувите забележителности у нас, защото дава изключително ценна информация за един народ живял по нашите земи години назад. Това каза заместник-директорът на Исторически музей "Искра" -  Казанлък Радослав Петков в рубриката "Туризмът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

“Казанлъшката гробница",  трябва да бъде запазена за поколения напред в бъдещето, защото информацията, която има в съоръжението, и начина, по който е направено, са изключително ценни както за нас, така и за целия свят, защото говорим за народ, който в момента не съществува в пределите на нашата земя, на планетата ни“, каза още той. 

По думите му “Долината на тракийските владетели" е място, в което туристите могат да се докоснат изключително до тайнствата на тракийската култура - особено до тези, свързани с погребалните им ритуали.  

"Нашата долина е осеяна с тракийски некрополи в античния период, в които хората могат да посетят, да разгледат и да се докоснат до тракийската култура, до начина, до градежите, които са правили, ритуалите, които са извършвали, предметите, които са използвали в това число“, обясни Радослав Петков.  

"В Долината са правени проучвания и обходи още много отдавна, в периода около средата на ХХ век, в които до голяма степен са регистрирани около 1500 могилни съоръжения, могилни насипи. Проучени са през годините около 300-350 могилни насипи и в тях са намерени 12 гробищни съоръжения. В по-голямата си част, естествено те се намират в района на град Шипка, които са “Голяма Косматка", “Голяма Арсеналка", “Хелвеция", “Грифони", “Шушманец", “Оструша", "Сарфова могила" и още много други“, разказа той. 

Радослав Петков посочи, че от тях отворени и социализирани за посещение обекти са “Голяма Косматка", “Хелвеция", “Грифони", “Шушманец", като в момента приключва проекта по социализацията, консервация и реставрация на “Оструша".  

"Естествено най-големият ракетоносител е откритата през 1944 г. “Казанлъшка тракийска гробница", която е първият паметник на България за ЮНЕСКО, влиза през 1979 г. под егидата на ЮНЕСКО. Едно прекрасно съоръжение, в което хората могат да се докоснат до гениалността на античния художник, да получат информация за погребалните ритуали, битките, които траките са имали, начина и дрехите, които са обличали, оръжията, които са използвали. Просто гробницата е изрисувана по уникален начин и е запазена по уникален начин. Естествено в момента те ще посетят копието, тъй като оригиналът трябва да бъде запазен за поколения напред“, разказа още заместник-директорът на ИМ "Искра“.  

Габриела Ганева