Парламентът задължи изпълнителната власт, Националния осигурителен институт, Националната агенция за приходите и Комисията за финансов надзор да разработи пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в страната. 

Предложението бе внесено от председателя на социалната комисия в парламента Деница Сачева и група народни представители от управляващото мнозинство. 

При представянето на мотивите Деница Сачева отбеляза, че анализът на множество институции в страната показва, че има "необходимост от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система", като се поставя акцент върху демографското положение в страната и разходите от бюджета за пенсии. 

"Целта не е да се правят революции, а да се направят подобрения в съществуващата система, които да са адекватни на съвременните тенденции. Непрекъснато се увеличава продължителността на живота, а това изисква адекватни мерки за финансиране. Все повече и повече млади хора считат, че не е нарушение на закона това да работиш без трудов договор. От друга страна, има и обективни промени в пазара на труда", заяви тя. 

Сачева заяви, че основните мерки в пътната карта ще бъдат посочени от експертите, като те ще бъдат насочени към ограничаване на сивия сектор, намаляване на злоупотребите, повишаване на събираемостта на осигурителните вноски, изваждане на пенсиите, които не са от трудова дейност в системата за социално подпомагане и въвеждането на мултифондове във втория стълб на пенсионното осигуряване.

Проекторешението бе прието със 131 гласа "за" (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и ИТН), 55 бяха "против" (бел. от ред. - 1 от ГЕРБ-СДС, 4 от ПП-ДБ, "Възраждане", МЕЧ и "Величие), а 15 от ПП-ДБ се въздържаха . 

Дебатите

При обсъжданията Александър Койчев заяви, че промените в пенсионната система трябва да се извършват с "кадифени ръкавици". Той постави като основен проблем пред пенсионната система - демографската криза. Според групата на "Възраждане" държавата трябва да се фокусира върху връщането на българите в работоспособно възраст от чужбина. 

Мартин Димитров заяви, че от "Демократична България" изразиха резерви около предложението на кабинета за повишаването на осигурителната тежест, което бе анонсирано в структурнофискалния план на страната. По думите му това ще окаже негативен ефект върху трудищете се. 

"Такива ангажименти нямате право да поемате. Ние сме категорично "против" увеличването на осигуровките в България", заяви народният представител. 

Той каза, че стабилността на пенсионната система зависи от разпределението на разходите в държавния бюджет. Според него управляващото мнозинство не е предприело никакви мерки с бюджета за 2025 година. 

Деница Сачева отговори, като заяви, че одобрението на Европейската комисия за средносрочната прогноза на България е сигнал за подкрепа и за финансовата политика на правителството. 

"Няколко пъти казах в какво ще се изразява самата пътна карта. Вие знаете, че нямате експертиза, а всички ние знаем, че ви липсва и смелост", каза тя. 

Цветан Предов от ИТН заяви, че управляващото мнозинство демонстрира "отговорно поведение" с предложението за приемане на пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. 

Хасан Адемов от ДПС-ДПС отбеляза, че пътната карта не е реформа на пенсионната система. Той подчерта, че в анализите на институциите по темата никъде не са направени предложения за промяна на тритълбовия модел на пенсионно осигуряване в страната. 

"Ако се предложат промени в тристълбовия модел, това означава реформа. Ако се предложат промени в основните параметри на осигурителната система, това означава реформа. Сега се предлага усъвършенстване на действащия пенсионен модел", заяви народният представител. 

По думите му, ако приходите не бъдат увеличени, пенсиите няма да отговарят на очакванията на българските пенсионери. 

От "БСП-Обединена левица" призоваха за подкрепа на пътната карта. Според тях тя ще послужи като инструмент за надграждане на пенсионната система на страната. 

"Нашето виждане е, че не трябва да се прибавят прибързани мерки. Категорично изразяваме позиция против повишаване на пенсионната възраст", заяви народният представител Нина Димитрова. 

Венко Сабрутев от ПП-ДБ заяви, че приетият бюджет за 2025 година е "бръкнал в бюджета на пенсионера". Той коментира, че политиката за увеличаване на пенсиите, стартирана от Асен Василев, дава възможност на  българските пенсионери да "заживеят по-справедлив живот".

От "ДПС-Ново начало" обявиха "принципна подкрепа" за предложението за разработването на пътна карта усъвършенстване на пенсионната система в страната. 

"Основната цел да се увличат доходите за старост и гарантиране на адекватни пенсионни плащания", заяви Айтен Сабри. 

От политическата сила призоваха министърът да изготвя регулярно доклади за напредъка по изготвянето на документа. Според тях това ще подобри направи процеса много по-ефективен, а крайният резултат - по-добър. 

От "Величие" заявиха, че бюджетът на страната трябва да създаден по такъв начин, че има излишък, осигуряващ възможността за социални плащания. От най-малката политическа сила критикуваха проектопредложението, като посочиха редица мерки, които според тях отсъстват в пътната карта.