Направихме анализ през изминалата година и имаме препоръки към първи, втори и трети стълб за това как да се надгради съществуващата пенсионна система. На всеки 3-5 години трябва да се прави оценка за това дали да се вдига осигурителната вноска, да има предвидимост. Това обяви в ефира на NOVA Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет на Република България.

Лидия Шулева, бивш министър на труда и социалната политика, заяви: "Много се говори за ниските пенсии. И сега осигурителните прагове не отговарят на реалните заплати. Не може пенсията да замести след време заплатата само с първия стълб. Ясно е казано как трябва да се развива пенсията с втория стълб с мултифондовете.“

Владимир Сиркаров, финансист, напомни, че делът на сивата икономика е голям и подчерта: "Колкото повече се работи и мисли по линия вторият стълб, толкова по-добре.

"Бъдещето оттук нататък е надграждане на модела с трите стълба. Има много висок процент неработещи и неучещи млади хора. Тези хора не само, че сега са тежест на системата, и в бъдеще също“, категорична е Русинова.

Шулева смята, че може би стимулите за третия стълб не са достатъчно големи: "Той е просто символичен у нас. Говорейки за увеличаване на осигурителни вноски, трябва да имаме предвид, че повишаването на осигурителните вноски  е свързано пряко с безработицата.“

"Освен финансовата грамотност, важно е да се разгледат проблемите за това каква е системата към момента. Резки промени не трябва да се случват, а и те са невъзможни. Политиците популисти трябва да дадат крачка назад, за да може експертите да участват в изготвянето на тази пътна карта, за да се говори по същество какво може да се прави с втория стълб, но и да има повече доходност“, каза още Сиркаров.