Това дали има ли реална опасност за България заради войната в Украйна се преценява на базата на конкретни данни. Ако тези оценки се споделят и от генералният секретар на НАТО Столтенберг и действията на Полша, която активно се превъоръжава, означава, че нещата са сериозни и игнорирането на проблема в България и подменянето му с битови проблеми е сериозен риск за българската национална сигурност. Това каза в предаването "Това е България“ на Радио "Фокус“ доц. Велизар Шаламанов, бивш служебен министър на отбраната.

По думите му, войната в Украйна изисква радикални промени на армията за постигане на по-високи резултати и преодоляване на дефицитите, както и сериозни мерки. А дали войната ще се разшири извън Украйна зависи от това дали тя ще предотврати ново настъпление на руските войски и с получената помощ от западния свят успее да изтласка Русия. Ако я оставим без подкрепа и руските войски я прегазят, те със сигурност ще продължат. И най-вероятната следваща цел на руската агресия ще бъде България, добави Шаламанов.

Според него, трябва фундаментално преосмисляне на нашата отбрана. А това сега не се прави поради липса на лидерство. Това би могло да е инициатива на премиер от редовен кабинет, смел и решителен, какъвто е бил Иван Костов.

Попитан в какво би се изразила руската агресия спрямо България, Шаламанов отговори, че според руските доктрини ще се използват всички механизми на хибридни атаки и дезинформация за пълно подчиняване на българските институции и влияние при провеждането на избори, докато се стигне до срив на държавността. Именно в това се състои пряката заплаха за България. 

"Виждаме напрежението на запад от нас как се повишава. Подценяването на тези опасности е риск за България. Именно затова е важна бързата победа на Украйна и възстановяването и, в което България да вземе участие. Това ще промени и дневният ред в Европа, ние трябва да го променим към възстановяване на Украйна и окончателно блокиране на руските амбиции", каза още Велизар Шаламанов. 

Той смята, че най-големият риск е вътре в страната ни, защото почти втора година продължаваме да нямаме истински работещо правителство, което да постави сигурността и отбраната на първо място, а  това е риск. Другите рискове съществуват, но те няма да са сериозна заплаха за нас, ако сме силни.

Цоня СЪБЧЕВА