Увеличават хората с глаукома у нас. Броят им всяка година нараства с между 10 и 15%. Основната причина е застаряването на населението. Иван Пехливанчев е на 75 години. Работил е като тенекиджия, но рядко слагал предпазни очила.

"И оттам се осветявах, стружки от пиленето влизаха в очите ми. От едното 17, от другото 21 пъти съм вадил стружки", казва пред БНТ Иван Пехливанчев.

Преди 3 години мъжът отишъл на очен лекар, защото погледът му се замъглявал.

Оказало се, че Иван е с глаукома. Заболаване, при което очното налягане е повишено и уврежда очния нерв и зрението намалява прогресивно. При Иван болестта била в напреднал стадий.

"Диагностицирана преди 3 години, но най-вероятно започнала преди повече от 15. Той има едно много сериозно засягане на зрението заради глаукомата, което никога няма да се възстанови", обясни доц. Станислава Костова, завеждащ I-во очно отделение в УМБАЛ "Александровска".

Ранното откриване и навременното лечение на глаукомата може да забави хода на болестта. Проблемът е, че тя протича без никакви симптоми.

"Тя протича изключително подмолно - окото не е зачервено, не боли, не сърби. Няма никакви външни изяви и от пациента да засече и да се улови", казва още доц. Станислава Костова.

Застрашени от развитие на глаукома са хората над 45 години. Болестта се предава генетично, някои съдови заболявания и късогледството са сред рисковите фактори.

"Апелираме хората след 45 години, когато отидат, за да си проверят очилата за четене - да се измери едно вътреочно налягане и да се прецени дали пациентът има нужда от допълнителни изследвания за глаукома", обяснява още доц. Станислава Костова.

В Александровска болница ще има безплатни прегледи за глауома от 13 до 17 март. Записването за тях започва на 6 март.