Почти няма професия, която да е недостъпна за глухите хора. Много често ние, чуващите хора, се изненадваме от професиите, които те избират. Това сподели в ефира на Радио "Фокус" Таня Димитрова, жестомимичен преводач и логопед, в интервю за дневния информационен блог "Добър ден, България". Практиките от света показват, че дори професии като адвокат, лекар, все повече медицината някак си, се достъпва от глухите хора, въпреки че е доста трудна и е свързана с комуникация, обясни Таня. 

По думите й може би единствено професиите, които са свързани с много пряка комуникация, са малко по-трудни за нечуващите.

Тя даде пример със своята майка, която е фризьор, въпреки че е с тотална загуба на слуха: "Начинът, по който тя разбира клиентите си, е като чете по устните им в огледалото, при това обратно четене прави. И независимо от това, за нейния стол идваха хора от крайните квартали. Тя работеше в центъра на града ни. Така че няма нещо, което я да спира".

Таня обясни също, че и глухите деца нямат бариери.

"Дали те ще ползват жестов език, дали ще четат по устни, дали ще бъдат ползват техническо средство, това е много индивидуално и се преценява лично както от специалист, така и от родители в своя избор. Но наистина важното е да ги накараме да мечтая, да повярват, че няма бариери.", категорична бе Таня.  

Логопедът разказа за своята мисия и вдъхновение в интегрирането на нечуващите деца в света: "Лично мен изключително много ми дава вдъхновение, сили мисълта за перспективата, мисълта, че един ден те наистина ще станат пълноценни, ще имат своите семейства, ще имат своите реални предизвикателства, такива, каквито имаме и ние чуващите хора, ще имат големия избор на различни професии, няма да имат ограничения".