"Предвидените санкции по отношение на нелоялните търговски практики  към настоящия момент не могат да обезпечат наказателната и възпитателна функция на санкцията, тъй като техният размер е несъпоставим с нарушенията, които сме констатирали. Когато тези санкции са насочени към търговци, които държат големия пазарен дял, които имат големи обороти, санкции с размер до 50 000 лева не биха могли да възпроизведат нужния ефект, който се очаква". Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Стоил Алипиев, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП)

по повод идеята на министъра на икономиката Никола Стоянов обмисляните глоби за нелоялните търговски практики в храните да станат процент от оборота чрез промяна в нормативната уредба. 

 "Това при всички положения трябва да се случи чрез промяна на нормативната уредба, но това може да стане едва когато има парламент, защото е необходима промяна в действащия Закон за защита на потребителите. При всички положения на мнение сме, че така предвидените санкциите към настоящия момент не могат да обезпечат наказателната и възпитателна функция на санкцията, тъй като техният размер е несъпоставим с нарушенията, които сме констатирали. И считам, че когато тези санкции са насочени към търговци, които оперират на големия пазарен дял, които държат големия пазарен дял, които имат такива големи обороти, санкции с размер до 50 000 лева не биха могли да възпроизведат нужния ефект, който се очаква, за да обезпечат своето налагане". 

Алипиев коментира и условията, при които се налага такава глоба: "Принципно самият административен ред е предвидил така, че при констатирани нарушения, издаване на забранителен акт от страна на КЗП да се гони по-минималния размер на санкцията. Разбира се, когато има много утежняващи ситуацията обстоятелства, би могло да се подходи към максималния размер на санкцията. Хубаво е когато се определя размера на санкция това да бъде следствие на обективни причини, да бъде добре прецизирано, защото ние сме абсолютно наясно, че действията на комисията минават и съдебен контрол. Така че необходимо е и когато се определя размера на санкцията, и когато се определя самото нарушение и описва, то да бъде направено по начин, който е първо, обективно, второ, законосъобразно, и трето, достатъчно издържан, за да може да устои на последващия контрол".  

По отношение на необходимостта от преразглеждане на правомощията на КЗП Алипиев каза: "Нормативната база, която е имплементирана в Закона за защита на потребителите, в голяма част е взета от законодателството в Общността. Така че тя е доста прецизна, доста описателна. Но ще се отнася до размера на санкциите, абсолютно несъпоставимо и несравнимо е това, което е в националното ни законодателство, и това, което предвиждат законите и директивите в Общността. За да може да се постигне този ефект, който е предвидил законодателят на санкцията, тя трябва да отговаря като размер трябва да отговаря на нарушенията, които са констатирани".

"Мисля, че упражняването на достатъчен контрол би било достатъчно, за да се постигне този ефект, да се отстранят, да се забранят използването на нелоялни практики, да се определят кои от практиките, които използват търговците, са нелоялни", допълни  председателят на Комисията за защита на потребителите.