От гледна точка на гражданите проблемът с намаляване на сметките не е толкова голям, защото те така или иначе са на регулиран пазар. Това каза за сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ председателят на УС на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков.

"И в това отношение искам да подчертая, че ако сравним цените на ел. енергията към днешна дата с тези преди 1 година, има едно увеличение от около половин стотинка на киловатчас, което е на практика около 3%. И когато говорим за домакинство, практически при среден разход на ел. енергия в рамките на 300 до 400 киловатчаса на месец, става въпрос за едно минимално увеличение от около 2 лв. на домакинство, което, съгласете се, не е проблем. Това обаче не означава, че по принцип темата е за подценяване. Напротив, темата трябва да бъде разглеждана в по-широк, в национален контекст именно от гледна точка на това, че за съжаление в страната много граждани реално имат затруднения, които са резултат на ниски доходи. И това се отнася не само за плащане на сметките им, но се отнася за живота им като цяло.“

От гледна точка на енергийния сектор, мерките които трябва да се предприемат, са свързани с цялостна промяна в подоходната политика, от една страна, а от друга страна, разбира се, мерки за енергийна ефективност, смята Нейков. "Но всичко това е свързано с една по-цялостна концепция на национално ниво и гражданите могат да бъдат ефективни участници в това отношение“.

Ако погледнем средното ниво на доходите в България, то е в размер на около 25% от средноевропейските доходи, разясни експертът. "Което, разбирате, е много голям проблем. Ако погледнете статистиката към януари 2022 г., пак по данни на Евростат, България е с най-ниската минимална заплата в ЕС, тя е около 330 евро и само за едно сравнение, следващата най-ниска заплата е 500 евро, т.е. разликата между нашата минимална заплата и следващата най-ниска заплата в рамките на ЕС е 50%.“