В Европа и по-специално в еврозоната вече се забелязват първите симптоми за навлизане в рецесия. Това каза икономистът Румен Гълъбинов в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

По думите му обаче към момента охлаждането все още е слабо изразено: "Плитка рецесия, т.е. с много нисък към момента отрицателен знак 0,1%. Предстои да видим как ще се развие тази тенденция за в бъдеще, в следващите тримесечия. Това неминуемо ще окаже въздействие и на българската икономика, тъй като особено експортно ориентираната част от нашата индустрия, примерно за производство на различни машини, компоненти, части, за да кажем немската, автомобилостроенето там или за други такива индустриални отрасли, може би ще понамалее този експорт. В същото време, ние все пак забелязваме и известно задържане на вноса, като цяло това ще повлияе на платежния ни баланс и оттам също бихме могли да очакваме и някои ефекти, къмто приходната част на бюджета", коментира той.

Според Гълъбинов основната причина за забавянето на икономическия растеж е, че Европейската централна банка провежда много активна политика по отношение увеличение на лихвите в еврозоната по евро: "Последно, преди буквално седмица, отново увеличиха лихвите и в момента са на 3,5% основна лихва по еврото в еврозоната. Съответно, тези мерки се предприемат като начин за противодействие на инфлацията. И в действителност инфлацията в еврозоната намалява, тя слиза вече до предвоенните нива, и вероятно много скоро, към края на годината също, се предвижда за еврозоната инфлацията да слезе до под 3%, дори. Така че това от една страна влияе добре за сваляне на инфлацията, от друга страна, увеличените лихви влияят на бизнесцикъла, увеличават цената на кредита, което в известна степен забавя икономическата активност, тъй като съответно субектите, които ползват кредити имат увеличени разходи. И затова, в общи линии, това охлаждането е едно очаквано състояние, което се получава вследствие на лихвената политика на Европейската централна банка", обясни икономистът.