Росен Христов и Дубравка Джедович, обсъдиха сътрудничеството между двете държави в сферата на доставките на природен газ и въглища, съобщиха от Министерство на енергетиката.
Акцент в разговора бе напредъкът в строителството на интерконектора България - Сърбия. Христов увери, че в българския участък напълно се спазва строителният график и покани колегата си заедно да инспектират дейностите от двете страни на границата. “Важно е да поддържаме постоянен контрол, съвместната работна група върши отлична работа, което е видимо по напредъка в строителството", подчерта българският министър. От своя страна Джедович заяви, че интерконекторът е важен за Сърбия, не само осигурявайки допълнителна възможност за доставка, но и за укрепване позицията на страната като транзитна държава за снабдяване с газ на региона и Централна Европа.
Втората тема, която двамата министри обсъдиха, бе доставката на български въглища от "Мини Марица-изток“ за сръбски държавни ТЕЦ-ове. Договорът бе продължен миналата седмица за още една година, с индексирани цени. По думите на Христов за българската страна той е от съществена важност не само за дейността на мините ни, но и за транспорта, в който са ангажирани няколко държавни дружества.
По-рано министър Христов се срещна и с ръководството на сръбската държавна енергийна компания EPS, с което обсъди нуждите й от внос на въглища за следващите 3 години, както и възможността за по-точен график на доставките, което би позволило по-ефективно планиране на производството и логистиката.
В Белград министрите на енергетиката на България и Сърбия - Росен Христов обсъди със сръбския си колега газовите и въглищните доставки

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Левон Хампарцумян: Преди "мизерните пенсии" какво сте направили?
22:27 / 03.05.2025
Ще премахнат ли хартиения талон на колите?
22:28 / 03.05.2025
Лекар: Ваксинацията, която се предлага да стане задължителна, ще ...
21:16 / 03.05.2025
БЛС: Общественият отзвук от инцидента с 6-годишния Ангел да не пр...
20:55 / 03.05.2025
Евродепутат: Трябва да оправяме бакиите по ПВУ
19:58 / 03.05.2025
Д-р Велина Владимирова: Обществото ни е болно, а децата ни – мърт...
19:26 / 03.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21399) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19678) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12157) | 23% | ![]() |